Malá britská automobilka Arash vznikla v roce 1999 ještě po názvem Farboud Limited. Ten byl změněn o sedm let později, další dva roky pak zabrala příprava prvního sporťáku se jménem Arash. Model AF10 však vznikl v jednom jediném kuse a šanci na reparát dostane až letos. Spolu s ním se v Ženevě ukáže o něco menší kousek AF8 Cassini.
Arash AF10 je ve své aktuální specifikaci dalším z řady hybridních hypersportů poslední doby. Nutno však podotknout, že svými výkony ukazuje McLarenu P1 nebo LaFerrari záda už několik vteřin po startu. O pohon britského vozu se totiž stará 6.2litrový osmiválec, přeplňovaný kompresorem, o výkonu 912 koní s točivým momentem 1200 Nm. Tuto sílu mimochodem přenáší na kola šestistupňová manuální nebo automatická převodovka s pádly pod volantem.
Spolu se spalovacím motorem však v útrobách vozu najdeme i čtyři elektromotory, každý s výkonem 299 koní, točivým momentem 270 Nm a vlastní dvoustupňovou převodovkou. Dohromady tak benzínový motor podporuje 1197 elektrických koní a 1080 elektrických Newtonmetrů. Pokud sílu všech pěti jednotek sečteme dohromady, dostaneme naprosto absurdních 2109 koní a 2280 Newtonmetrů, přenášených na všechna kola.
Akcelerace z 0 na 100 km/h zabere AF10 méně než 3 sekundy, dvojnásobnou rychlost pokoří za méně než 8 sekund a 300 km/h se na tachometru objeví po méně než 27 sekundách. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h zvládá kupé za méně než 1,8 sekundy. Maximální rychlost je při použití spalovacího motoru více než 322 km/h, všechny čtyři elektromotory dokáží vyvinout více než 324 km/h (akcelerace z 0 na 100 km/h zabere méně než 5 sekund).
Potřebnou energii dodávají elektromotorům lithium-iontové akumulátory o kapacitě 32 kWh, dobíjet je lze mimo jiné při aktivaci režimu Race, kdy se elektromotory začnou chovat jako generátory. Šasi 4645 milimetrů dlouhého Arashe je vyrobeno ze třinácti karbonových dílů, které dohromady váží jako 658 iPhonů 6. Vpředu i vzadu potom najdeme pomocný hliníkový rám. Baterie i 70litrová palivová nádrž jsou v nižších částech podlahy a bočním pontonu. Karosérie dostala do vínku pevné zadní křídlo a naopak aktivní přední splitter.
Konstrukce „skořápky“ využívá karbonem vyztužené plasty a hliník. Dveře se otevírají prostřednictvím gest, v přední části potom najdeme kufr s objemem 70 litrů. Podvozek dostal elektrohydraulicky nastavitelnou světlou výšku v rozmezí až 150 milimetrů, 19palcová kola vpředu a 20palcová kola vzadu obouvají pneumatiky Michelin Pilot Sport 2. Za příplatek bude dostupná specifikace Racer se závodní klecí, karbonovým interiérem, hasícím přístrojem, intercomem, magnesiovými středy kol nebo speciálním lakováním.
O něco menší model AF8 Cassini se poprvé ukázal už v roce 2014, žhavou novinkou tedy rozhodně není. V jeho útrobách nalezneme sedmilitrový osmiválec od GM s výkonem 558 koní při 7500 ot./min a točivým momentem 645 Nm při 6000 ot./min. Žádný elektromotor tady nečekejte, přesto zrychluje 4,15 metru dlouhé kupé se šestistupňovou manuální převodovkou na 96 km/h za méně než 3,5 sekundy a dosáhne maximální rychlosti přes 315 km/h. Svůj podíl na tom bude jistě mít váha jen 1200 kilogramů.
Na tu má vliv fakt, že karosérie a šasi jsou dohromady vyrobeny ze 350 karbonových dílů, navíc doplněné třeba o titanový výfuk. Uhlík je také v interiéru, jinak vybaveném klimatizací nebo multimediálním systémem. 19palcová kola vpředu a 20palcová kola vzadu z kovaného hliníku jsou zavěšena na dvojitých lichoběžnících, za nimi potom najdeme odvětrávané kotoučové brzdy o průměru 380 milimetrů vpředu a 362 milimetrů vzadu. Mezi další zajímavé designové prvky patří přední bi-xenonová světla a zadní LED reflektory.
Tento slabší model přijde na poměrně „přijatelných“ 350 000 liber (cca 12 170 000 korun). To Arash AF10 je se základní cenou 1,1 milionu liber (cca 34,25 milionu korun) již kapánek dražší. Na provedení Racer si potom připravte 1,2 milionu liber (cca 41,73 milionu korun).
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.