Pokud má premiéru zásadně vylepšená nová generace nějakého modelu, pak je většinou sice lehčí, ale také (alespoň minimálně) větší. V případě GMC Acadia, crossoveru střední třídy, to ale tak úplně neplatí.
Lépe řečeno platí jen polovina této definice, protože americký vůz mezigeneračně shodil 318 kilogramů, což vede nejen k nižší spotřebě, ale i lepším jízdním vlastnostem. Zároveň s dietou se ale Acadia také zmenšila, a to o nezanedbatelných 18,3 centimetrů do délky, 8,9 centimetrů do šířky a 9,9 centimetrů do výšky. Mezi nápravami je potom o 16,3 centimetrů méně. Přesto zůstalo uvnitř místo pro tři řady sedadel (ačkoliv vůz už není osmi- ale jen sedmimístný) a po sklopení obou zadních řad také 2237 litrů pro zavazadla.
Zvětšil se rovněž počet odkládacích prostor po celém interiéru, v autě je dokonce systém, upozorňující řidiče na zapomenuté předměty ve druhé a třetí řadě sedadel. Moderní tvary palubní desky zahrnuje především poslední generaci multimediálního systému IntelliLink s rozhraním Apple CarPlay a Android Auto. Dále nechybí částečně digitalizovaná přístrojová deska, systém OnStar s připojením 4G LTE a možností udělat z auta WiFi hotspot nebo plejáda kvalitních materiálů v čele s kůží a dřevem.
Zvenku novou Acadii charakterizuje především velká maska chladiče, na níž navazují halogenová projektorová světla s LED diodami denního svícení. Z profilu zaujme čtvercové vykrojení blatníků, v nichž i velká litá kola možná vypadají malinko utopeně. Vzadu stojí za pozornost optika světel ve tvaru písmene C a stříbrně lakovaný difuzor se dvěma koncovkami výfuku. Jako již tradičně bude dostupné také luxusní provedení Denali, odlišující se chromovanou maskou chladiče, HID světlomety, chromovanými klikami dveří a šestipaprskovými koly.
O razantní dietě již byla řeč, podvozek jako takový potom využívá vzpěry MacPherson vpředu a pětiprvkové zavěšení vzadu. Na přání jsou dostupné elektronicky řízené tlumiče. Pod kapotou najdeme buď 2.5litrový čtyřválec o výkonu 197 koní s točivým momentem 258 Nm, nebo 3.5litrový šestiválec o výkonu 314 koní s točivým momentem 367 Nm. V obou případech přenáší sílu na přední kola šestistupňový automat, dostupná ale bude samozřejmě i čtyřkolka, respektive model All Terrain. Ten disponuje pohonem všech kol se dvěma spojkami, čímž je optimalizováno jeho fungování za jakýchkoliv okolností. Hlavní výhodou Acadie All Terrain je lepší průchodnost těžším terénem, vzdát se nicméně musíte třetí řady sedadel, místo níž je v kufru uzavíratelná schránka. Vizuálně potom auto poznáte podle rámečku masky v barvě karosérie, detailů v tmavém chromu a specifických kol.
Ani u jedné z variant nebude chybět volič jízdních režimů. Předokolka disponuje módy Normal, Snow, Sport a Trailer/Tow, čtyřkolka k nim přidává režimy 4x4 a Off-road a provedení All Terrain má místo posledně jmenovaného mód All Terrain. V nabídce se objeví také řada bezpečnostních asistentů v čele s detekcí chodců, panoramatickým kamerovým systémem, přednárazovým systémem, udržováním v jízdním pruhu, detekcí vzdálenosti od vozu vpředu nebo pomocníkem při jízdě s přívěsem. Výroba bude probíhat ve Spring Hill, začátek prodeje je naplánován na jaro tohoto roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?