Zdá se to už jako zlý sen, ale bohužel jde o realitu. Nedávno jsme se mohli dočíst o tom, že Alfa Romeo Giulia bude uvedena na trhy s půlročním zpožděním. Jenomže dle posledních slov koncernu FCA se opozdí i jiné modely Alfy Romeo, ale také Maserati.
Deník Bloomberg přišel s informací, že u Alfy Romeo dojde konkrétně ke zpoždění nástupce modelu 166 a u Maserati si zase počkáme o něco déle na sériové Alfieri a vůbec první SUV. A důvod? FCA přesouvá investice za účelem přizpůsobení se čínskému trhu, kde je momentálně klesající poptávka. Původně se měla představit nová vlajková loď během roku 2017, ale kvůli i současným pracím na modernizaci MiTa a Giulietty se ukáže až o rok později.
Prozatím ještě probíhají diskuze nad investicemi do roku 2018, ale už víme, že Marchionne, šéf FCA, představí nový plán v lednu příštího roku. Za zpožděním stojí především onen pokles na čínském trhu, který nutí koncern Fiat Chrysler Automobiles změnit investiční plán v celkové výši 48 miliard eur po dobu následujících pěti let. Navíc koncern FCA ztratí také část zisku, jelikož před dvěma dny akcionáři schválili na valné hromadě vystoupení Ferrari z koncernu a stane se tak samostatnou značkou.
Alfa Romeo se má nově zaměřit výhradně na evropský trh a neusilovat o ten čínský. Proto pracuje momentálně na modernizaci Giulietty a MiTa, jejichž premiéra proběhne v první polovině roku 2016. Doslova se modlíme, aby nedošlo i k dalšímu opoždění vstupu Giulie na trh, ale stát se to prý může. Vůbec první SUV Alfy Romeo se mělo představit v druhé polovině příštího roku, ale dle nového rozhodnutí se odhalí až začátkem roku 2017.
Co se týče SUV od Maserati, premiéra je naplánovaná na březnový ženevský autosalon a měla by prý klapnout. Kdy však dojde k uvedení na trh, to se zatím neví. V průběhu příštího roku se má ukázat i středně velké SUV od Jeepu, ale přesnější termín prozatím neznáme. Na rovinu musíme uznat, že dříve zveřejněný plán Alfy Romeo, kdy chtěla uvést osm modelů za pět let, byl velmi ambiciózní. Nezbývá než doufat, že již k dalšímu zpoždění nedojde, protože je to již nenormální.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?