Kia rozšiřuje svou bohatou nabídku modelů o elektromobil. Kiu Soul EV dnes oficiálně představila a my jsme jí měli možnost otestovat. Jak jezdí Soul na elektřinu a nejen to se dozvíte v následujících řádcích.
Soul EV se řadí mezi nejpraktičtější elektromobily na evropském trhu. Zároveň snoubí progresivní moderní design, s velkorysou nabídkou prostoru, praktičnosti a reálným dojezdem přes 180 kilometrů.
Design – osobitý kabát v eko verzi
Šetrnost k životnímu prostředí se promítá i v designu, který byl decentně pozměněn. Nový tvar přední masky, speciální design 16“ litých kol, pneumatiky s nízkým valivým odporem, nebo nový design zadních sdružených svítilen s led svítilnami, které tvoří písmeno E, což evokuje slovo Elektromobil, popřípadě Elektromobilita.
Interiér – ekologické plasty stále na moderní vlně
Interiér doznal oproti exteriéru méně výrazné designové změny. Celý kokpit je více zaměřen na řidiče a velkou proměnou prošly použité materiály. Nové potahy sedadel, nebo plasty na rostlinné bázi, to vše umocňuje dobrý pocit ve vozidle, stejně ticho, které v interiéru panuje.
To co ve vás interiér Soulu EV zanechá, je pocit kvalitního zpracování s vynikající ergonomikou a materiály. Kia chce stále pokračovat v zdokonalování v oblasti interiérů a tak se odlišit od ostatních automobilek.
Jízda – ticho, síla, úspora a pohodlí
Slovo Elektromobilita přesně vystihuje nový Soul EV. Elektro – šetrný provoz, dynamické schopnosti vozu, Mobilita – reálný dojezd okolo 180 kilometrů, deklarovaný 212 kilometrů.
Kia umístila do přední části bezúdržbový elektromotor s výkonem 81,4 kW a točivým momentem 285 N.m. dostupným od 0 otáček za minutu až do 2730 ot./min. Díky jeho rozměrům jej mohla posunout více směrem do středu vozu a níž než klasický spalovací motor. Lépe se tak rozložila hmotnost a snížilo těžiště. K tomu ostatně dopomohlo 285 kg těžké baterie , které jsou umístěny v podlaze vozu. Tím se zmenšil prostor pro nohy o 8 cm.
Lithium-polymerové akumulátory s váhou 185 kg (+ 100kg obal) mají kapacitu 27 kWh. Jejich plné nabytí z domácí sítě trvá 12 hodin. V případě rychlonabíjecí stanice se čas k nabití na 80% kapacity sníží až na 25 minut.
V současné době je na území České Republiky síť více jak 40 volně přístupných dobíjecích stanic.
Městský provoz zvládá elektrický Soul s vervou. Jízda městem je tak velmi příjemná. Naše testovací trasa v centru Prahy měřila 12 kilometrů a dojezd klesl o 13 kilometrů. Vzhledem k velmi dynamickému stylu jízdy to považujeme za vynikající výsledek. Nejednou se nám totiž u elektromobilu stalo, že při dynamické jízdě se zkrátil dojezd o 50%.
Vyšší hmotnost při jízdě ve městě není téměř vůbec znatelná. Rozjezdy na křižovatkách jsou díky vysokému točivému momentu dostupného okamžitě po sešlápnutí plynového pedálu, velmi dynamické a několikrát jsme překvapili řidiče jedoucího ve voze vedle nás.
Závěr – lepší než si myslíte
Kia Soul EV je bezesporu jedním z nejvyspělejších elektromobilů na trhu. Snoubí nabídku velkého prostoru pro cestující a přitom je velmi šetrný k životnímu prostředí. Nabízí nadprůměrný dojezd a velmi krátké nabíjecí cykly. Přitom je na něj nabízena standardně 7 letá záruka do 150 000 km. Cena 849 900,- je na první pohled vysoká, ale zato je Soul plně vybaven a připlácet si musíte jen a pouze za kožené čalounění. A navíc, který elektromobil této velikosti je levnější?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.