Brivido – výraz, který v Italštině znamená vzrušení. Tak nazval světoznámý designer Giorgetto Giugiaro svůj poslední koncept. Brivido je, dle slov svého tvůrce, grand tourismo, které přináší výkony sportovního vozu, ale je šetrné k přírodě.
Téměř pět metrů dlouhé kupé bylo vytvořeno s cílem nabídnout svým pasažérům co nejvíce komfortu a praktičnosti.Pod kapotou vozu najdeme hybridní ústrojí, jehož srdcem je kompresorem přeplňovaný třílitrový šestiválec o výkonu 360 koní (265 kW) a točivém momentu 460 Nm. Parametry elektromotoru Giugiaro neuvádí, ale celkový výkon systému je 410 koní (300 kW). Veškerá síla vozu směřuje, přes osmistupňový automat, na zadní kola. Stokilometrové rychlosti vůz dosáhne za 5,8 sekundy a maximální rychlost činí 275 km/h.Zmiňovaná praktičnost vozu je patrna na kufru s objemem 355 litrů, který lze rozšířit sklopením zadních sedaček až na hodnotu 1 326 litru.Zavěšení vozu využívá dvojité lichoběžníky na přední nápravě a multilink na nápravě zadní. Vše je kombinováno s adaptivním vzduchovým odpružením, které udržuje světlou výšku vozu.Brivido bylo navrženo a vyrobeno v továrně společnosti Italdesign v Montcalieri. Karoserie vozu je vyrobena z kombinace hliníku, uhlíkových vláken a skla. Právě posledně jmenovaný materiál je na voze využit v neobvykle hojné míře a umožňuje výrazné prosvětlení interiéru.Giugiaro prohlásil: „Prosvětlení interiéru byl jeden z klíčových bodů designu. Pasažéři na zadních sedadlech, ve vozech s podobnou karoserií, často trpí nedostatkem světla. Vždy se snažíme najít řešení, které zvýší praktičnost výrobku. Ta je patrna také na dveřích (otevírají se vzhůru jako u modelu SLS AMG), které nejsou jen efektní, ale také praktické, protože umožní snadné nastupování na zadní sedadla. Pasažéři se na ně dostanou přirozeně, aniž by se museli zohýbat nebo jinak namáhat.“. Jako světelný zdroj pro přední a zadní světlomety a veškeré vnitřní osvětlení byly použity LED. Na voze nejsou zpětná zrcátka. Ty nahrazují kamery, které svůj obraz promítají na obrazovky umístěné po stranách volantu. Klasický panel přístrojů v kapličce před řidičem je nahrazen LCD obrazovkou. Zvláštností je druhá kaplička, umístěná před spolujezdcem, která zobrazuje stejné údaje, jako sleduje řidič. Pod ní najdeme držák pro iPod. Také ovládání klimatizace je prováděno přes dotykovou obrazovku. Čalounění interiéru je provedenou ultralehkou tkaninu Titan-Tex.Zda se koncept dostane do výroby Giugiaro nepotvrdil. Je však pravděpodobné, že minimálně část z technologických novinek, které vůz představuje se dříve, nebo později do našich vozů dostane.
Tip: Podívejte se také na náš Velký přehled ženevských novinek!
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?