Česká společnost MW Motors oznámila již v roce 2018, že se chystá vyrábět legendární ruský off-road UAZ Hunter přestavěný na elektromobil. Nyní jsme se dočkaly, MWM Spartan míří na evropský trh.
MWM Spartan nabízí 100% elektrickou verzi. S bateriovými packy od 56 kWh do 90 kWh a adekvátně výkonným elektrickým pohonem je Spartan prvním elektrickým automobilem na trhu, který nabízí světu možnosti 4×4. UAZ vylepšuje a zdokonaluje své zkušenosti s off-roady již od roku 1941. Kombinace elektrifikační technologie MW Motors a legendární platformy UAZ 4×4 je dokonalá souhra.
.PROČ SPARTAN?MWM Spartan dokonale popisuje tuto řadu vozidel, které jsou praktické, minimalistické, výkonné, cenově dostupné a snadno se opravují. Tato řada je určena pro zákazníky, na které velcí výrobci automobilů zapomněli. Skuteční nadšenci do 4×4, zemědělci, lesní dělníci, fanoušci extrémních aktivit nebo společnosti zabývající se podpovrchovou těžbou, ti všichni vyhledávají drsný, syrový výkon, nikoli luxusní interiéry nebo doplňky. Ne každý chce hřebce s vysokou cenou a drahou údržbou. Někteří lidé potřebují koně na práci. A řada Spartan tuto mezeru vyplňuje.
3 x více točivého momentuProti UAZu s benzínovým motorem ZMZ o objemu 2,7 litrů je MWM Spartan přibližně o 120 kg těžší (bavíme se o verzi se základní baterií o kapacitě 56 kWh). Ale pomalejší rozhodně nebude. Elektromotor ve Spartanu má výkon 120 kW (163 koní) proti 99 kW (135 koním) v UAZu. Co je ale pořádné, točivým momentem elektromobilu je ohromný 600 N.m., kdežto ruský originál měl jen. 217 N.m. Dojezd základní verze by měl být 150 Km.
A co cena?Ta začíná na částce 39.990 € (lehce přes 1 milion Kč). Prvky příplatkové výbavy zahrnují metalický lak (499 €; cca 12.700 Kč), hard-top střechu (490 €; 12.500 Kč), ABS a uzávěrku diferenciálu (890 €; 22.700 Kč), antikorozní ochranu (490 €; 12.500 Kč) nebo třeba paket Trophy Package (990 €; 25.260 Kč) s praktickými doplňky pro jízdu v terénu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?