Píše se rok 2002 a na pařížském autosalonu zažívá svou premiéru opravdu zajímavý koncept domácí automobilky. Jindy komfortní limuzína s dostatečným luxusem, ale protentokrát dálniční sportovní koráb s vysokým výkonem. Co mám na mysli? Přece Peugeot 607 Pescarolo, který se bohužel nedostal do sériové výroby.
Proč právě přídomek Pescarolo? Důvod je prostý, speciální 607 byla pojmenována podle bývalého francouzského pilota Formule 1 a čtyřnásobného vítěze 24h Le Mans, Henrim Pescarolovi. Po ukončení aktivní kariéry stál u zrodu vlastního týmu pro Le Mans a poté vlivem skvělé spolupráce s Peugeotem vznikl zmíněný koncept. Obecně francouzské značky nenabízely v devadesátých letech žádný výkonný sedan, který by dokázal konkurovat německým vozům. Avšak pár pokusů by se našlo.
Prvním z nich je Renault Safrane Biturbo, který však neoslnil veřejnost natolik, jak si přálo vedení automobilky. Safrane Biturbo byl příliš drahý, těžký a také málo ušlechtilý. Proto není divu, že se prodalo pouze 806 kusů. Zbylé značky ze země galského kohouta si netroufly na podobný model v daném období, avšak vedení Renaultu odradilo realizovat podobný projekt dodneška a později se k němu připojil i Citroën a Peugeot. Ale zpátky do minulosti! V roce 1999 byl představen nástupce zastaralého Peugeotu 605, model 607, díky kterému se značka se lvem ve znaku odhodlala pro vznik sportovní limuzíny. Tři roky od premiéry 607 se v Paříži na stánku Peugeotu odhalil speciální koncept 607 Pescarolo.
Od klasické „šestsetsedmičky“ se lišil velkým přívodem vzduchu v předním nárazníku, rozšířenými blatníky o 25 mm a hliníkovým dekorem na zadním nárazníku, kde byly dominantou také dvě koncovky výfuku. Navíc francouzská sportovní limuzína byla o 25 mm přiblížena k zemi, což pomohlo jízdnímu projevu.
Peugeot 607 Pescarolo disponuje také 19palcovými litými koly s pneumatikami Michelin o rozměru 245/45R19, za kterými se ukrývají odvětrávané kotouče Brembo se čtyřpístkovými třmeny. Třešničkou na dortu je pak vínový odstín karoserie. Do stejné barvy je oděna i kabina a kožená sedadla s kontrastním prošíváním a dostatečným bočním vedením, jejichž prostřední části sedáků jsou v jemně perforované kůži. U tohoto konceptu je také novinkou barevný displej s rozlišením v poměru 16:9, umístěný na středové konzole.
V motorovém prostoru Peugeotu 607 Pescarolo se nachází 3,2litrový benzínový šestiválec (DOHC), využívající čtyři ventily na válec, s dvěma turbodmychadly o výkonu 405 koní. Stejný agregát byl umístěn dříve také ve speciálu Peugeot-Courage C60 ze stáje Pescarolo Sport, jenž se účastnil 24h Le Mans. K motoru je připojena šestistupňová sekvenční převodovka, která přenáší veškerou sílu (bohužel) na přední kola. Pokud jde o technické parametry, 607 Pescarolo s hmotností 1,7 tuny zrychlila na stovku za 5 sekund a dosáhla maximální rychlosti 290 km/h.
Nakonec se Peugeot rozhodl tak, že konkurenta BMW M5 neposlal do sériové výroby. Ptáte se, proč? Důvodem byla údajně šetřivost francouzské automobilky, poněvadž nebyla ochotná investovat více peněz do tohoto projektu, aby mu tak dopřála pohon zadních či všech čtyř kol. Sami musíte uznat, že výkon přes 400 koní by nedokázala přenést na přední kola ani výše zmíněná převodovka. Upřímně, 607 Pescarolo se nám velmi zamlouvá, jelikož by dokázal zatopit německé konkurenci, jenomže jen se správně zvolenou koncepcí a dostatečným kapitálem.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.