Kauza Dieselgate, to nejsou jen čtyřválcové dvoulitry TDI a malé tříválcové dvanáctistovky TDI. S emisemi podváděly také větší třílitrové šestiválce TDI, objevující se vedle Volkswagenů pod kapotami Audi a Porsche. A právě u šestiválců je nyní známá výše finančního vyrovnání, které musí německý gigant zaplatit.
Vypořádávání se s Dieselgate se pro Evropu a Ameriku značným způsobem liší. Je tedy třeba mít na paměti, že za mořem už se Volkswagen dohodl na finančním vyrovnání, týkající se dvoulitrových čtyřválců. Částka, kterou výrobce zaplatí, je podle agentury Reuters asi 10,7 miliard dolarů (cca 278,93 miliard korun) a obsahuje i možnost vykoupit všech 475 tisíc postižených automobilů. Další 2,7 miliardy dolarů (cca 70,38 miliard korun) pošle Volkswagen do speciálního fondu, určeného pro snížení emisí naftových motorů.
Tolik nedávná historie, nyní se totiž celá aféra přesouvá k modelům s třílitrovým šestiválcem pod kapotou. Těch je ve Spojených státech 80 tisíc, nově uzavřená dohoda říká, že 20 tisíc starších modelů s tímto motorem bude vykoupeno zpět a 6, tisíc novějších vozů značek Audi, Porsche a Volkswagen projde úpravou softwaru. Mimo to přiteče do výše zmíněného fondu asi 225 milionů dolarů (cca 5,86 miliard korun). Celkovou částku pak mohou jednotlivé státy použít na výměnu starých vozů s vysokými emisemi za nové a mnohem úspornější kousky. Týká se to například školních autobusů starých více než 10 let.
S problémy se Němci musejí vyrovnávat i v jednotlivých státech. Například v Kalifornii musí Volkswagen zaplatit 25 milionů dolarů (cca 651,7 milionů korun) státní komisi pro stav ovzduší, zároveň podle magazínu Automotive News musí automobilka přidat do svého portfolia tři elektromobily, a to do roku 2020. V průměru navíc musí prodat 5000 bezemisních automobilů ročně.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.