Dnešní recenze proklepne nejnovější Octavii po faceliftu, která byla uvedena na trh terpve před několika měsíci. Co se novinek týče, tak je zde pozměněn vnější design, nějaké detaily uvnitř, ale největší změnou jsou nové motorizace, které zásadně mění pravidla hry. Jak je na tom spotřeba ve srovnání s legendárním dieselem 2,0 TDI ?
Úvod a ceny
Z nabídky zmizel základní benzínový tříválec 1,0 TSI - byl nahrazen čtyřválcem 1,5 TSI o výkonu 85 kW, což je dobře ať už z pohledu kultivovanosti, tak životnosti. V nejnižší výbavě Essence přijde toto spojení s manuální 6 stupňovou převodovkou na 610 tisíc Kč. Příplatek za automat činí 50 tisíc, ale zároveň půjde o úspornější mild-hybrid (m-HEV).
My zde však máme auto z opačného spektra. Jedná se o Octavii se silnější verzí verzí motoru 1,5 TSI v inovované verzi EVO 2, která nabízí 110 kW. Nechybí ani automat DSG a mild-hybridní technologie m-HEV. Co se výbavy týče, tak zde máme druhou nejvyšší verzi Exclusive Selection. Náš vůz bez příplatků tedy začíná na 940 tisících Kč. Testovaný kousek měl navíc příplatky za cca 145 tisíc.
Exteriér
Octavia se dočkala úprav především v přední části, kde jsou nově navržené LED světlomety, které zasahují do nárazníku. Nárazník i maska chladiče byly rovněž modernizovány, což autu propůjčuje sportovnější vzhled. Změny se dotkly také zadní části, kde jsou lehce upravené koncové svítilny a přepracovaný zadní nárazník. Celkový design je zdařilý - Octavia si zachovává své elegantní proporce a nadčasový styl.
Rozměry: 4698/1829/1491/2667 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1403 kg
Interiér
Uvnitř najdeme velice pohodlná sedadla, kterým nechybí elektrické ovládání s pamětí, vyhřívání, chlazení a ani výsuvný sedák. Pozici za volantem není co vytknout, je možné sedět příjemně nízko, volant je nastavitelný v dlouhém rozsahu a polohovat je možné i loketní opěrku. Výhled z vozu je rovněž na jedničku.
Největší novinkou je 13 palcový infotainment, který je velkým krokem kupředu. První čtyřkové Octavie měly nevzhledný displej s tlustým rámečkem, což už dnes působí dost archaicky. Zlepšilo se i rozlišení, rychlost a intuitivnost.
Kvalita materiálů je na stejné úrovni, jako u starší verze. Objevují se zde tvrdší plasty v oblasti středového tunelu a pod bočními okny, ale jinak je to v pořádku. Škoda, že u vrcholných verzí (RS / Exclusive Selection) nejsou tyto dvě místa na lepší úrovni. U nižších výbav bych k materiálům neměl výhrady.
Co se prostoru týče, tak je to stále stejné, takže skvělé. Vpředu i vzadu je místa pro posádku dostatek, nechybí ani hezká porce odkládacích prostorů a USB portů.
Zadní cestující si navíc v této verzi mohou užívat i přítomnost panoramatické střechy, což hezky prostor provzdušní. Kufr pojme 640 litrů nákladu.
Jízda
Přiznám se, že z jízdního komfortu jsem trochu rozpačitý. Po prvních kilometrech je jasné, že standardně dodávané 18 palcové disky z výbavy Exclusive Selection o větší nerovnosti lehce zakopávají, což je doprovázeno vyhlášeným zvukovým projevem, stejně jako u dalších koncernových aut na platformě MQB. Je zde připlacen adaptivní podvozek, takže jdu do nastavení jízdních režimů a volím individuální režim s nejměkčím nastavením tlumičů, kde však nenastává veliké zlepšení, možná naopak. Tlumení větších nerovností se příliš nelepší a vůz je navíc přehnaně houpavý, což mi vadí obzvlášť na zpomalovacích „retardérech“, kde se dohoupává ještě několik metrů za překážkou. Díky široké škále nastavení tuhosti jsem si po chvíli našel úroveň, která byla vyváženější a bylo to lepší. Já osobně bych však sáhl po verzi s 17 palcovými disky, kde by ani nebyla potřeba připlácet za adaptivní tlumiče DCC.
Situace se však mění, jakmile vyjedete ven z města. Na okresce velice ochotně zatáčí a potěší jednoznačně velmi dobrým odhlučněním a jistotou v zatáčkách. Líbí se mi i přesné řízení, které je v sportovním režimu tužší. Na dálnici je i ve vyšších rychlostech kolem 160 – 180 km/h na palubě vysoká úroveň komfortu, což bylo příjemným překvapením.
Motor
Pod kapotou pracuje inovovaný čtyřválec 1,5 TSI - verze EVO 2. Pracuje v Millerově spalovacím cyklu a je doplněn mild-hybridní technologií (m-HEV), který umožní jízdu s vypnutým motorem. Nejprve je to trochu nepřirozené, protože jakmile jedete a nestojíte na plynu, motor se automaticky vypne a auto plachtí. Díky tomu se podstatně více brzdí, ale jakmile to chytnete do oka, předvídáte, tak se s tím dá sžít a užívat si nízkou spotřebu. Na druhou stranu to bude mít lehce negativní dopad na sjíždění brzd. Jsou zde však pádla pod volantem, takže můžete z kopce využít je a částečně brzdit motorem. Nízké spotřeby tu tedy lze dosáhnout, ale chce to trochu u jízdy přemýšlet a hlavně předvídat. Co se dynamiky týče, tak si nemohu stěžovat na nedostatek výkonu – i na dálnici nezatížený vůz zrychluje solidně a ve městě je výkon naprosto dostačující. Zrychlení na 100 km/h zabere 8,6 vteřin a maximální rychlost činí 225 km/h.
Spotřeba
Město: 5,5 – 6,5 litrů
Kombinovaná: 5,3 l
Dálničních 130 / 170 km/h: 5,5 l / 6,5 l
Okresky: 4 – 4,5 l
Závěr
Modernizovaná Octavia Combi je stále tím povedeným univerálním vozem, který svou úlohu plní perfektně. Nabízí osvěžený design, lepší infotainment a nové motorizace. Testovaná pohonná jednotka 1,5 TSI m-HEV 110 kW je mimořádně povedená – chce to chvíli cviku, ale jakmile se s ní řidič sžije, je jízda příjemná, plynulá a v prázdném voze mi nechyběl ani výkon či krouťák. Co se spotřeby paliva týče, tak se téměř vyrovná naftovému ekvivalentu 2,0 TDI, který je cca o litr úspornější na dálnici, ale jinak je rozdíl zanedbatelný, což se ovšem nedá říci o rozdílu v ceně těchto dvou motorizací.
Pokud bych netrávil většinu času na dálnici, klidně bych sáhl právě po této benzínové patnáctistovce. Dále bych ušetřil nemalé peníze a sáhl po nižší výbavě Top Selection na 17 palcových kolech, která nabízí lepší jízdní komfort. Takový vůz se včetně příplatků za LED Matrix světla, metalízu, větší infotainment, head-up displej, automatické parkování a elektrická přední sedadla s pamětí dá nakonfigurovat pod milion. Taková Octavia by si odvezla krásných 8 bodů. Dnes testovaná Octavia 1,5 TSI m-HEV Exclusive Selection s vyšší cenou a horším jízdním komfortem si odváží 7/10 bodů.
Plusy
Svěží design
Povedený infotainment
Solidní dynamika
Nízká spotřeba
Praktičnost
Řízení
Sedadla
Minusy
Lacinější místa v interiéru
Jízdní komfort na rozbité silnici
Sebevědomá cenovka
Mercedes-Benz třídy E stanovil nový standard automobilové bezpečnosti, když byl v roce 2024 oceněn organizací Euro NCAP jako Best Performer za své výjimečné výsledky v bezpečnostních testech, čímž se stal nejbezpečnějším vozem testovaným v uplynulém roce.
Škoda tradičně, jak jsou už roky zákazníci české automobilky zvyklí, klade důraz na funkčnost a pohodlí, což potvrzuje i nový model Elroq. Velkorysý prostor, chytré úložné prvky a promyšlené detaily zavazadlového prostoru usnadňují každodenní život a zvyšují komfort užívání vozu.
Audi koncem roku 2024 zahájilo předprodej zcela nové plně elektrické řady A6 e-tron, která přichází na platformě PPE. Nabízí se ve dvou karosářských variantách – Sportback a Avant – a čtyřech verzích pohonu. Základní model začíná na ceně 1 659 900 Kč. Nové Audi A6 e-tron překvapuje dlouhým dojezdem až 756 km na jedno nabití a rychlým nabíjením. Tato modelová řada nastavuje nové standardy v oblasti elektromobility.
Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.
Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.
Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?
Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.
Členské státy Evropské unie definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.
V roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu 661 088 šoférům. Ti si mohou zažádat o prodloužení jednoduše on-line, přičemž současná legislativa vyžaduje fyzické vyzvednutí nového dokladu na úřadě. Ministerstvo dopravy však plánuje zrušit i tuto povinnost, například zavedením výdejních boxů nebo doručením na výdejní místa.
Není jezdec, který by nechtěl startovat na podniku mistrovství světa. Věroslavu Cvrčkovi se tento sen splnil až při druhém ročníku Central European rally. Neskutečný zážitek i dojmy rezonují ve „Cvrndovi“ i nyní, dlouho od závodu.
Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?
Věroslav Cvrček měl loňskou sezonu takzvaně přestupovou. Z Fabie R5 přešel jezdec z Besedic do RS Rally2 a přestup si pochvaloval. Krásný strhující závěr sezony mohli fanoušci vidět právě v jeho podání, kdy na na posledním závodě po závěrečné erzetě vybojoval konečné 6. místo v celkovém pořadí MČR.