Co mají za lubem? Automobilky zahájily lov na miliony žen ze Saúdské Arábie

Volkswagen se snaží zaujmout ženy v Saúdské Arábii | foto: twitter

Možná to zní poněkud zvláštně, ovšem těžko to lze nazvat jinak. Po nedávném ohlášeném zrušení nařízení, které ženám v Saudské Arábii zakazovalo řídit automobily, se nyní automobilky z celého světa snaží zaujmout takřka nový trh, na kterém je čeká zhruba 9 milionů nových řidiček.

To je naprosto nová situace, kterou se všechny automobilky snaží chytit za vlasy. Podle prvních odhadů by se totiž zákaznická základna v Saudské Arábii mohla rozrůst o dalších 9 milionů potencionálních zákazníků, což je neskutečné číslo. Automobilky se tak snaží seč mohou, aby si do ledna 2018 získaly maximální pozornost. Právě v lednu příštího roku totiž nařízení o zákazu přestane platit a ženy pravděpodobně vyrazí na nákupy.

Krátce po oznámení o plánovaném zrušení tohoto nařízení se tak na sociálních sítích objevila řada příspěvků od velkých automobilek, přičemž všechny příspěvky nesly označení #SaudiWomenCanDrive.

Jednou z prvních automobilek, která zareagovala, byl Ford. Zveřejnil příspěvek přeložitelný jako "Vítejte na sedadle řidiče" a doprovodil ho fotografií znázorňující ženské oči ve zpětném zrcátku. V dalším příspěvku pak oznámil, že Sahar Nassif, jedna z hlavních aktivistek bojujících za právo žen řídit, dostane Ford Mustang.

Řada dalších příspěvků se pak objevila v několika následujících hodinách, jak oznámila agentura Bloomberg. Například Land Rover zveřejnil animaci, na které se klíček od auta připojuje k řadě jiných věcí, které ženy nosí v kabelkách. Krátce na to zveřejnil svůj příspěvek i Volkswagen, který na fotce vyobrazil ruce držící neviditelný volant a příspěvek doplnil textem "Teď je řada na tobě, usedni na místo řidiče".

Ke kampani se pak přidala i řada dalších celosvětově významných automobilek, mezi kterými nechyběla Toyota, Nissan nebo Lexus.

Tématu zrušení nařízení zakazujícího ženám řídit, jsme se věnovali již dříve, ovšem za připomínku stojí teorie, podle níž král Salman bin Absulaziz zrušil tento roky trvající zákaz pravděpodobně z ekonomických důvodů. Saudská ekonomika by se totiž ráda odpoutala od závislosti na těžbě ropy a dovolit ženám řídit přinese pozitivní efekt jak na trhu práce, tak co se týče příjmů spojených s provozováním automobilů.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy