O tyto typy se opět podělil Larry Kosilla z YouTube kanálu AutoBlog, který se živí údržbou vozů a ve svém oboru patří ke skutečným profesionálům.
1. Odstraňte veškeré možné zdroje zápachu
Nejčastějším zdrojem zápachu ve vozidle bývají různé věci či odpadky, které ve voze zapomínáme. Prvním krokem by tak mělo být projít celý automobil a vše co tam nepatří z něj prostě vyndat. Nezapomeňte se také podívat do všech přihrádek, pod sedačky a zkontrolovat třeba i kolejnice posuvných sedaček, kde se můžou zachytit všelijaké maličkosti.
Pokud si myslíte že jste nalezli místo, odkud zápach pochází, aplikujte na něj čistič na koberce, místo pořádně vydrhněte, vyluxujte a vysušte. Pokud by to nepomohlo a z místa se stále uvolňoval zápach, posypte místo jedlou sodou a nechte ji několik hodin absorbovat pachy. Prášek poté vyluxujte a postup případně opakujte.
2. Vyměňte kabinový filtru
Účelem kabinového filtru je čistit vzduch, který v kabině dýcháme. Díky němu tak do interiéru vozu proniká jen minimum pylů, alergenů nebo spór plísní. Tento filtr je však potřeba pravidelně měnit, neboť se zanáší a časem je také pohlcuje různé zápachy, které se z něj pak do vozu uvolňují.
Kabinový filtr bývá nejčastěji umístěn za úložným prostorem před spolucestujícím, ovšem umístění se může lišit vůz od vozu. Absolutní jistotu tak získáte jen po nahlédnutí do manuálu.
Pokud jste však kabinový filtr nečistili delší dobu, pravděpodobně bude potřeba před jeho výměnou potřeba vyčistit i celou ventilaci, což je třetí rychlý tip.
3. Vyčistěte ventilaci
Pokud výměna kabinového filtru nestačí, je potřeba kompletně vyčistit vedení ventilace ve voze, která se postupem času zanáší vším od prachu až po spóry hub a plísní, které se vytváří v kondenzátoru klimatizace.
Tento proces sice může znít náročně, ovšem zvládnete ho i doma. Stačit vám bude čistič / dezinfekce, kterou dnes seženete na internetu, na některých pumpách i v různých obchodech zaměřených na příslušenství k automobilům.
Nejprve tedy demontujte kabinový filtr, vypněte motor a poté aplikujte čistič do všech otvorů ventilačního systému uvnitř i vně vozu. Nezapomeňte ani na nasávání vzduchu v kabině, které je nejčastěji umístěno u nohou. Poté zapněte motor, nastavte recirkulaci, zapněte klimatizaci a ventilátory nastavte na maximální výkon. Poté celý proces s aplikací čističe opakujte a nechte systém běžet několik minut.
Poté vypněte klimatizaci, deaktivujte recirkulaci, nastavte ventilaci na maximum a stáhněte okna. Díky tomu se dovnitř vozu nasaje čerstvý vzduch z okolního prostředí. Pak už jen zbývá nainstalovat nový kabinový filtr a máte hotovo.
Rady pro kuřáky
Pokud se chcete zbavit zápachu cigaretového kouře, je důležité se zaměřit hlavně na B sloupek, stropnici nad oknem a bezpečnostní pás. Tato místa jsou totiž cigaretovému dýmu nejvíce vystavena, absorbují ho a je velmi těžké se zápachu následně zbavit. O tom jsme vás však již informovali v nedávném článku.