Tesla opět boří mýty o elektromobilech, její modely vydrží opravdu hodně

Model S | foto: Tesla Motors

Za jeden z největších problémů elektromobilů bývají označovány jejich baterie. Pokud pomineme jejich omezenou kapacity a poměrně vysokou váhu, stále musíme počítat s jejich omezenou životností. Výměna baterií v elektromobilech je však pořádně drahý špás, ze kterého majitelům těchto stále poněkud futuristických vozidel vstávají vlasy na hlavě.

Otázky spojené s životností baterií bývají často uváděny jako jedno z největších negativ elektromobilů, web InsideEVs však přináší zprávy, podle kterých jsou tyto obavy zcela neopodstatněné. Minimálně elektromobily Tesla totiž dokáží v zámoří najet podstatně více, než kolik běžně absolvují tradiční automobily poháněné spalovacími motory.

Jako Tesla s dosud nejvyšším dosaženým nájezdem bývá označován Model S P85D, kterému již na tachometru svítí přes 420 000 mil, tedy více jak 676 000 kilometrů. A podle všeho se zatím stále statečně drží. Další dobře známá "ojetina" je opět Model S, tentokrát ale P90D, který již najel okolo 410 000 mil, tedy cca 660 000 km.

V žebříčku Tesel s vysokým nájezdem se již ale začínají objevovat dokonce i SUV Model X. O čtyřech vozech se ví, že jejich nájezd přesáhl 200 000 mil, tedy přes 322 000 kilometrů, další dva vozy pak dokonce již překročily hranici 300 000 mil, tedy cca 483 000 kilometrů.

Mnoho z vás teď možná bude narážet na některé modely z přelomu tisíciletí, jejichž naftové motory dokázaly bez problémů nakroutit klidně i milion kilometrů a řada z nich se po stočení stále vesele pohybuje po silnicích. Podívejme se ale na problém optikou dnešní doby, kdy ekologové tlačí výrobce k používání stále menších, komplikovanějších a tím pádem k poruchám náchylnějších motorů.

Minimálně v zámoří navíc bývají vozy s nájezdem přes 200 000 mil, tedy cca 322 000 kilometrů, mnohdy považovány, Skvělý příklad je uveden na webu The Drive, jehož redaktor koupil ojetý VW Jettas nájezdem 244 000 mil (cca cca 392 000 km) za 600 dolarů (cca 13 400 Kč) a bez výčitek mu uřízl kus střechy a přestavěl si ho na pick-up.

Elektromobily se navíc mohou pochlubit velice sofistikovanou technologií s podstatně jednodušší mechanikou, než jakou najdeme pod kapotou automobilů se spalovacími motory. Odpadají starosti s katalyzátory, filtry pevných částic či korozí výfukového potrubí. Celý brzdový systém vydrží díky systémům rekuperace podstatně déle. Samotné elektromotory navíc mají podstatně méně součástek a senzorů, které mohou selhat.

A životnost baterií? Ano, postupem času se kapacita snižuje - s tím už se ale nejspíš někdy setkal každý, kdo jednoho rána usedl do vozu, otočil klíčkem a ozvalo se buď tiché klepání bezmocného startéru, nebo nic. I v případě těchto elektromobilů Tesla mělo dojít k degradaci životnosti, kapacita baterií se však zatím nedostala pod 80 procent. Při správné údržbě a dobíjení se dá navíc životnost baterie efektivně prodlužovat.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy