Pokud jste se právě rozhodli, že se chcete vydat na cesty s karavanem, čeká vás těžké rozhodování. Pokud si zvolíte některý z větších modelů, budete mít luxus vykoupený vyššími nároky na výkony vašeho vozu a samozřejmě i vyšší spotřebou a mnohdy i poplatky. Pokud se rozhodnete pro menší, pravděpodobně ušetříte, ale připravíte se o luxus bydlení na cestách. My pro vás ale máme ještě třetí možnost, která se objevila ve Francii.
Nedávno jsme psali o novém typu amerického "karavanu", který ale postrádal kola a k jeho převozu stačilo usadit ho na tažené zařízení. V podstatě se ale jednalo jen o velmi skromnou místnost, která toho luxusu zase tak moc nenabízela.
Francouzská společnost Tipoon však nyní představila karavan, který sice jezdí na kolech, ovšem jeho vnější rozměry dokonale maskují jeho prostornost. Pokud je totiž karavan složený, měří pouze 1.7 metru na výšku, 1.7 metru na šířku a na délku je možno zvolit z 4.1 nebo 4.5 metrové varianty. Kratší váží 1.1 tuny, delší pak 1.3 tuny.
Uvnitř je však ukryta pestrá paleta komfortního vybavení, včetně kuchyně s vařiči a lednicí, sprchy, toalety a chybět nemůže ani komfortní sezení a pohodlná postel. Jak je to možné? Stačí jediné stisknutí tlačítka a karavan během chvíle vyroste do výšky i do šířky a nabídne tak několik metrů prostoru k dobru. Vše se dá navíc ovládat i dálkově.
Pravděpodobně největším lákadlem tohoto karavanu jsou však jeho rozměry. Na promo-videu se totiž snadno schová ve stínu crossoveru Jeep Renegade, který je skutečným prckem. Autoři však mysleli i na požadavky lidí toužících po stylovém cestování, takže není problém přizpůsobit barvy exteriéru, interiéru nebo doplňků požadavkům zákazníka.
Kompaktní Tipoon však není jediným produktem ke komfortnímu cestování, který se v posledních dnech objevil. Někteří úpravci se zaměřili na přestavbu terénního náklaďáku Mercedes Unimog v expediční speciál, někdo přestavuje dodávky a v zámoří bylo prezentováno několik stanů na korby pick-upů.
Skoro by se zdálo, že lidé opět zatoužili vyrážet na cesty do přírody - ovšem se svými vozy a v maximálním možném pohodlí. A co vy, vlastníte karavan a cestujete s ním? Nebo o koupi teprve přemýšlíte?
Dejte nám vědět.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.