Studie, které se zúčastnilo 2018 britských řidičů, došla k šokujícímu závěru: až 98 procent z nich nerozezná ani základní varovné nebo informační kontrolky.
Řidiči se měli v testu orientovat mezi 16 nejčastějšími piktogramy. Byly mezi nimi například symbol klaksonu, varování poruchy promazání motoru, výstražného světla ABS, symboly světel a výstrahy na nedostatek paliva. Velké problémy dělaly testovaným signalizace podhuštěných pneumatik. Až 71 procent tento symbol vůbec nepoznalo a 31 procent neznalo symbol oznamující poruchu airbagu.
Téměř polovina zkoumaných řidičů přiznala, že když se jim na přístrojové desce rozsvítí varovné světlo, nejenže nevědí, co znamená, ale jedou v klidu dál. Někteří z nich se rozhodli pro návštěvu autoservisu až po dvou týdnech.
Platí, že červené kontrolky značí velké nebezpečí a řidič by měl co nejdříve zastavit. Žluté nebo oranžové mají výstražnou funkci a modré se zelenými jsou informačního charakteru. Například oznámí aktivaci tempomatu nebo světel.
Na vině však nejsou jenom řidiči. Problémem je totiž i množství a nejednotnost symbolů, které často „ohlašují" tu stejnou informaci. Na palubních deskách 15 nejprodávanějších aut ve Velké Británii napočítali experti Britannia Rescue 99 různých piktogramů a kontrolek, přičemž jenom 12 z nich bylo shodných s těmi ve všech ostatních vozech.
A co se týká množství, tak například v Mercedes-Benz třídy A má celkem 41 kontrolek a ve Škodě Octavia jich je 31. Lépe jsou na tom BMW řady 3 nebo Nissan Micra s pouhými 21 kontrolkami.