Brexit se odkládá, BMW a Opel přesto pozastavují výrobu v Británii

S tradičním sportovním duchem a britským stylem: edice MINI 60 years | foto: BMW

Není tajemstvím, že plánovaný odchod Velké Británie z EU (tzv. Brexit), může mít vážné následky pro automobilový průmysl na území ostrovního království. Některé automobilky již dříve oznámily, že kvůli plánovanému odchodu chystají pozastavení produkce. A od svých plánů evidentně neupustí, ačkoliv byl Brexit odložen.

Řeč je nyní o automobilkách BMW a Vauxhall, který však na kontinentální Evropě známe jako Opel. Obě automobilky již dříve rozhodly o pozastavení svých závodů v období Brexitu, aby tak předešly případným komplikacím spojeným s odchodem Británie z EU.

Ilustrační foto | foto: BMW

BMW tak během tohoto měsíce pozastaví výrobu vozů Mini ve svém závodu v Oxfordu, což již dříve vysvětlila obavami z přerušení zásobování díly kvůli tzv. „tvrdému Brexitu" bez dohody. PSA, současný vlastník značek Opel a Vauxhall, pak přikročila k pozastavení produkce v závodu Ellesmere Port Factory poblíž Liverpoolu, kde se v současnosti vyrábí model Astra.

„Na tohle se naše společnost a naši zaměstnanci připravovali mnoho měsíců dopředu a je to pevně zakotveno v našem obchodním plánu," uvedla k situaci tisková mluvčí BMW.

Jak navíc informoval web Autonews Europe, BMW se dále připravuje na pozastavení produkce motorů v závodu Hams Hall, pozastavení lisovny ve Swindonu a menších sub-dodavatelských sítí. A pokud by skutečně došlo k Brexitu bez dohody, je ve hře i možnost přesunutí části produkce motorů a vozidel Mini mimo území Velké Británie.

Opatřením automobilek se však nelze vůbec divit. Podobná rozhodnutí jsou plánována s velkým předstihem, aby si zaměstnanci mohli naplánovat volno a současně je potřeba vše dojednat i s dodavateli. Zrušení plánů na pozastavení výroby jen kvůli odložení Brexitu je tak téměř nemožné.

Opel Astra | foto: Opel

Samotný odchod VB z EU byl původně naplánován již na 29. března, nicméně nakonec byl odsunut (prozatím) až na 12. dubna. Nikdo si však není jistý, kdy Británie z EU skutečně odejde, což může automobilkám přidělat pár vrásek na čele.

Pokud by totiž skutečně došlo k tzv. „tvrdému Brexitu," musely by se automobilky připravit na možné průtahy v dodávání dílů, zvýšenou administrativu a hlavně na vyšší daňové zatížení.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy