Konkurenční automobilky totiž platí Tesle ochotně a dobrovolně, protože si od ní kupují jakési "nulové emisní povolenky". Kalifornie, ve které Tesla podniká, je totiž jediný stát v USA, který po všech automobilkách vyžaduje, aby se součástí jejich prodejů a portfolia staly i ekologické automobily.
Psali jsme
Pokud ale některá z automobilek žádný elektromobil, hybrid, plug-in hybrid nebo jinak ekologický vůz nevyrábí, případně prodeje těchto vozů nesplňují určitá kritéria, pak je přinucena kupovat si od své ekologicky-úspěšnější konkurence jakési ekologické povolenky. A právě na tom založila Tesla svůj business, který ji jen za rok 2016 vynesl 302.3 milionu dolarů.
Ostatní automobilky z toho příliš nadšené nejsou, vlastně by se dalo říci, že k otevřené nenávisti vůči Tesle nemají příliš daleko. Díky jejich financím se totiž Tesle daří dlouhodobě přežívat nepříznivou finanční situaci a ještě financovat výzkum nových technologií, které ji mohou ostatní automobilky jen tiše závidět. K další nelibosti světových automobilek se ale zdá, že podobný povolenkový program možná zavede i Čína nebo EU.
A na závěr ještě trocha ironie: Pokud si myslíte, že CEO Tesly Elon Musk je z tohoto "povolenkového" programu nadšený, pak vás musíme vyvést z omylu. Podle Muska je totiž tato ochrana vzduchu a životního prostředí nedostatečná a americké úřady ji podceňují. Z jeho slov pak vyplývá, že pravidla by měla být mnohem přísnější a povolenky dražší.