Nebola to jednoduchá súťaž, no napriek tomu si našla svojich víťazov, aj svojich porazených. Igor Drotár a Vlado Bánoci nie sú ani víťazi, no ani porazení. Sú to opäť školáci a svoje “skriptá” v podobe nového Citroënu DS3 WRC ešte len študujú. Vždy náročná Eger Rallye 2015 otvorila tohtoročnú sezónu Majstrovstiev Slovenska. Drotárovci došli bezpečne do cieľa a nabehali 157,6 “študijných” kilometrov.
Učiť sa treba celý život. Najmä, ak chcete držať prst na pulze súčasnej doby najmodernejších vozidiel WRC. Posadiť sa do 12 rokov starej Škody Fabia WRC je ako používať prvý mobil značky Vertu: vo svojej dobe diamant v cenovej hodnote luxusného šperku, dnes dobrý akurát na základné volanie a SMS. No napriek tomu jedinečný prístroj. Citroën DS3 WRC je úplne iná káva; už len pracovný priestor – kokpit – je diametrálne odlišný. Čo je však najpodstatnejšie, sú jeho skryté talenty, ktoré Igor Drotár s Vladom Bánocim budú odhaľovať za pomoci talianskych špecialistov D–Max Racing, ktorí tento Citroën spravujú.
Aké sú teda prvé dojmy Igora Drotára po prvej súťaži v novom aute? “Všetko je fantastické a Citroën DS3 WRC je ako z inej planéty – nádherný stroj! Zaujal tiež masy divákov a médií, keďže bol jediným svojho druhu. Čo sa samotného súťaženia týka, povedzme si to tak: doteraz som používal mobil spred 12 rokov. A teraz som do ruky dostal nový smartfón. Je však pravda, že sme spravili zopár taktických chýb. V sobotu som ten rozbitý asfalt – tankodróm radšej „predal,“ s cieľom dôjsť do cieľa a spoznávať nové vozidlo. V nedeľu sme zvolili zlé obutie, no nasledovalo pár vlastných chýb. Na prvej skúške nám nepekne ustrelilo auto a v druhej skúške som dostal „hodiny“. Mnohí konkurenti majú za sebou množstvo kilometrov aj súťaží na modernejších strojoch R5, S2000, ale aj WRC, takže ovládajú množstvo detailov, ktoré sa musím naučiť. Napríklad zo Škody Fabie WRC som bol za tie roky zvyknutý na určité brzdné body, ktoré teraz musím značne posúvať ďalej. Len tam som strácal pri každom brzdení odhadom jednu sekundu. Napriek tomu som po prvej skúsenosti spokojný a viem, že to bude určite lepšie, ako naznačili aj naši skúsení inžinieri. Samotná Eger Rallye bola vďaka divákom jedinečná, no výber tratí je otázny: prechádzať z hladkých tratí na „tankodrómy“ a späť na hladký asfalt nie je ideálne. V nedeľu sa na rýchlych tratiach vážne rozbilo viacero vozidiel a som rád, že sme sa takýmto problémom vyhli. Ideme ďalej a už teraz sa neviem dočkať našej domácej Rally Prešov, kde skúsime zúročiť prvé skúsenosti s úžasným Citroënom DS3 WRC.“
Igor Drotár s Vladom Bánocim skončili na Eger Rallye 2015 v absolútnom poradí MSR v sobotňajšej etape na 8. mieste (5. v triede 11), no a nedeľňajšiu súťaž skončili na 6. mieste absolútne v MSR (opäť 5. v triede 11). Igora teraz čaká úvod sezóny MSR v pretekoch automobilov do vrchu v rakúskom Rechbergu (25.-26. apríl) a následne jeho domáca Rally Prešov (1.-2. máj).
Martin Trenkler/RPM
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.