Legendárny Ecce Homo očami Igora Drotára

ecce homo
ecce homo, foto: Tomáš Urban, RallyZone.cz
Martin Trenkler 17. června 2014 22:46
Sdílej:

Moravský kopec za Šternberkom si pamätá ešte autá z doby, keď Enzo Ferrari nechodil ani do základnej školy... Prvé preteky Ecce Homo sa tu konali ešte v roku 1905 a účasť na nich berie nejeden pretekár s patričným rešpektom.

Inak tomu nebolo ani v prípade Prešovčana Igora Drotára (59), ktorý si odtiaľ opäť odniesol cenné trofeje a hlavne víťazstvo v rámci Majstrovstiev Slovenska v pretekoch do vrchu.

Na jazdcov čakala 7 800 m dlhá trať s prevýšením 307 metrov. Igor spletitý kopec vybehol s najlepším časom 3:21,110 s. „Do Šternberku som sa veľmi tešil, i keď som bol trochu roztrasený a plný očakávaní, kvôli historickej vážnosti tohto podujatia. Navyše sa tam zišlo množstvo áut z celej Európy – veď len v mojej triede ich tam bolo približne 50,“ povedal na úvod Igor Drotár a pokračuje: „Išiel som si po čo najlepší výsledok, aj keď to bolo ťažké vopred odhadnúť. Jazdil som tu predtým len raz a zistil som, že si trať tak veľmi dobre nepamätám, s čím som vlastne bojoval celý víkend. Totiž množstvo zákrut sa spočiatku na seba podobá, no napokon sa ich charakter môže náhle zmeniť oproti tomu, s čím ste pôvodne rátali... Nebol som si vždy istý, v ktorej zákrute som. Navyše som nemal k dispozícii nové pneumatiky, takže sme štartovali na starších, z čoho som bol trochu nervózny.“

 

Na konci dňa sa však rátajú len výsledky a nie problémy, s ktorými jazdci bojujú. Legendárny Drotár môže byť s výsledkovými listinami Ecce Homo Šternberk maximálne spokojný. „V rámci Slovenska som vyhral absolútne, v rámci Európy ma predbehol jedine inžinier Andreas Gabat, ktorý je niekoľkonásobným Majstrom Európy. Dobre mi však padlo, keď mi po pretekoch zagratuloval k „víťazstvu“ – vraj s takými starými penumatikami, aké som mal, on ešte nikdy nejazdil. V Medzinárodných majstrovstvách Česka som však skončil prvý. Auto fungovalo dobre, aj keď sa ukázali rôzne menšie problémy. S víkendom som teda veľmi spokojný a už teraz sa nesmierne teším na ten ďalší v Limanowej.“ Poľská Limanowa sa koná už tento víkend. Nabitý kalendár pretekov si teda opäť nedáva pauzu a pokračuje pod plným plynom ďalej.

 
Stalo se
Novinky ze světa EV
Nissan Micra (2025)

Nový Nissan Micra? Zmatený klon Renaultu 5, který propadl v designu i smyslu

Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.

Zajímavosti
on-line prodej

Kupujete ojeté auto? Těmto 7 pastem se vyhněte, jinak zapláčete

Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout? 

Zajímavosti
Ochrana motorky při pádu: Proč jsou chrániče páček nezbytnou výbavou nejen pro offroad

Ochrana motorky při pádu: Proč jsou chrániče páček nezbytnou výbavou nejen pro offroad

Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.

Novinky
Toyota RAV4 (2026)

Proč je nová Toyota RAV4 větší novinkou, než si myslíte?

Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.