Dlouho se tradovalo, že sedadlo spolujezdce je sedadlem smrti. Americký výzkum odborníků z IIHS však naznačuje, že na předních sedačkách vám může hrot výrazně menší nebezpečí, než na těch zadních. Příčinou je přitom samotný bezpečnostní pás, který představuje jednu z mála možností ochrany pasažérů vzadu.
Vývoj automobilů urazil v posledních desetiletích ohromný kus cesty. Auta jsou pohodlnější, rychlejší, úspornější, ekologičtější a co je snad nejdůležitější, výrazně bezpečnější. Podle studie odborníků z IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), na který upozornil web AutoEvolution, však není vyšší bezpečnost zaručená pro celou posádku vozu.
Podle této studie jsou totiž cestující na předních sedadlech chráněni výrazně lépe, než cestující vzadu. A to dokonce i při čelních kolizích, kde by člověk očekával opak. Po prozkoumání řady případů čelních srážek za rok 2014 však odborníci zjistili, že cestující na zadních sedačkách mohou i přes zapnuté pásy utrpět vážná, nebo až fatální zranění.
Podle lidí z IIHS za to může fakt, že zatímco ochrana posádky na předních sedadlech je neustále vyvíjena a zdokonalována, cestující vzadu se nových bezpečnostních prvků dočkávají jen velmi pomalu, pokud vůbec. A to by IIHS chtěla změnit.
U 117 nehod, během kterých byli cestující na zadních sedadlech vážně zranění či usmrceni, se navíc ukázalo, že nejčastější zranění se vztahovala k hrudníku a hlavě. Poranění hrudníku přitom mnohdy způsobuje samotný bezpečnostní pás, zatímco zranění hlavy bývá často způsobeno nárazy do interiéru vozidla.
David Harkey, prezident IIHS, však doufá, že toto zjištění bude pro výrobce automobilů motivací. „Výrobci vložili velké úsilí do vylepšení ochrany předních cestujících, na čemž má velký podíl i naše testování bezpečnosti vozidel při nárazu s drobným přesahem na straně řidiče nebo spolujezdce," uvedl Harkey. „Doufáme, že nová studie povede k něčemu podobnému i na zadních sedadlech."
Problém se podle výzkumu netýká dětí v sedačkách, které jsou obvykle dostatečně chráněny. Problém je především s dospělými, kteří bývají často zraněni samotným bezpečnostním pásem. Řešením by podle IIHS mohla být například instalace pásů s integrovaným airbagem, který by rozložil sílu na větší část těla. Toto řešení už navíc dříve testovaly automobilky Ford nebo Mercedes-Benz.
Pomoci by také mohl systém předepínání a následného omezení napínací síly bezpečnostního pásu, kterým bývá vpředu vybavena většina automobilů. Předpínač zajistí, že se člověk nebude po interiéru příliš volně pohybovat. Naopak omezovač napínací síly bezpečnostního pásu omezuje vznik zranění spojených s nárazem těla na pás.
Odborníci se však nebrání ani myšlenkám na čelní airbagy pro cestující vzadu, které by mohly být umístěny například ve střeše, jak uvádí tisková zpráva IIHS. Ostatně své návrhy podobných systémů již nedávno prezentovala společnost ZF. A i když jsou poranění hlavy vážným problémem, IIHS považuje za důležitější vyřešit poranění hrudníku způsobená bezpečnostním pásem.
IIHS však nemá žádné univerzální řešení, jak tento problém vyřešit. Během svých testů se však hodlá více zaměřit i na poranění zadních cestujících, což by mělo dříve nebo později motivovat výrobce k tomu, aby se tento problém snažili co nejrychleji a nejefektivněji odstranit.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).