Legendární De Tomaso Pantera se v blízké době zřejmě dočká znovuzrození a to přímo pod původní značkou. Ani to však nebrání dalším firmám představit své vlastní variace na design původního vozu. Dnes si tak můžeme ukázat Ares Panther, moderní pojetí sporťáku ze 70. let.
Jednou z mnoha italských malosériových automobilek, produkujících sporťáky a luxusní vozy, bylo i dnes už pozapomenuté De Tomaso. To vzniklo už v roce 1959 v Modeně, kde firmu založil argentisnký závodník Alejandro de Tomaso. Automobilka se proslavila zejména svým modelem Pantera, což bylo malé kupé s atmosférickým V8 původem od Fordu, uloženým uprostřed. Pantera se začala vyrábět v roce 1971 a udržela se na trhu dlouhých 21 let, během kterých vzniklo 7260 kusů. Vůz si získal kultovní status, ve své době srovnatelný s italskou supersportovní konkurencí.
Po krachu automobilky v roce 2004 se zdálo, že je De Tomasu definitivní konec. V roce 2011 se sice ukázal koncept nového SUV Deauville, do výroby se však nikdy nedostal a značka samotná byla odprodána do Číny. V posledních letech se však kolem De Tomasa začaly dít věci a vypadá to, že pod taktovkou Číňanů a německého Apollo Automobil se značka vrátí mezi aktivní výrobce.
Ještě před tím se však ukázala moderní variace na legendární Pantheru, kterou postavila nová italská malosériovka Ares Design. Ta ohlásila příchod nového modelu už v roce 2017 a o rok později se na internetu ukázaly fotky maskovaného prototypu s povědomou siluetou legendárního modelu. Kromě toho maskovaný kus zaujal také využitím výklopných světlometů, které se po obrovské popularitě v 80. letech náhle vytratily a dnes je nevyužívá asi žádné sériové auto.
Malá karosárna z Modeny samozřejmě není schopna vyvinout celý vůz od základu a tak nový model využívá osvědčený základ. Platforma je totiž z Lamborghini Huracán, stejně tak veškerá technika. Původ v populárním supersportu je možné vysvedovat v profilu vozu a možná trochu ve tvaru dveří, Ares Design ale jinak udělal skvělou práci ve skrývání původu. Design karbonové karosérie tak jasně evokuje starou Pantheru, avšak v moderním pojetí, což je vidět třeba na předních LED světlech pro denní svícení. Jako hlavní osvětlení si však i produkční Panther zanechá výklopné světlomety, stejně jako tomu bylo u původního vozu. Interiér je ale téměř totožný jako u dárcovského vozu.
Před zadní nápravou Panthery pracuje poladěný destiválec o objemu 5,2 litru z Huracánu. Na všechna čtyři kola putuje přes sedmirychlostní dvouspojkovou převodovku výkon 650 koní a 600 Nm, tedy více než kolik nabízí i nový Huracán Evo. Díky tomu je Panther schopný jet až 325 km/h.
Výroba Ares Panther začne v květnu 2019 a bude omezena na pouhých 21 kusů. Vzhledem k původu vozu je samozřejmá velmi vysoká cena, základní Panther se bude nabízet za 615 tisíc EUR (cca 15,8 milionu Kč), při současné situaci na trhu se supersporty je ale velký zájem téměř zaručen.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.