V CKD centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi pomáhá rozšířená realita pracovníkům v oblasti logistiky: V rámci rozsáhlých praktických testů podporují videomappingové projekce zaměstnance při plnění palet, do kterých se balí sady dílů MKD (Medium Knocked Down) určené pro export. Laserové projekce určují správnou polohu dílu na paletě. Texty, obrázky a videa názorně vysvětlují a ukazují, jak se mají komponenty optimálně upevnit a chránit. Systém rozpozná, pokud je některý z dílů umístěný špatně a pomáhá pracovníkům při uvedení na správné místo.
Pojem videomapping popisuje postup, pomocí kterého je možné promítat obraz přesně a bez zkreslení na jakýkoliv povrch. V CKD centru společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi se tato technologie využívá v rámci pilotního projektu, když zobrazuje pokyny na určitém díle, na nosiči dílu nebo na podlaze haly centra.
Člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky Michael Oeljeklaus vysvětluje: „Technologie videomappingu nám otevírají zcela nové možnosti v oblasti logistiky. Tato technologie z oblasti Průmyslu 4.0 podporuje naše pracovníky při přípravě expedice našich sad dílů na některé exportní trhy. Rozšířená realita tímto způsobem minimalizuje chybovost při balení sad dílů MKD na velkých exportních paletách a zvyšuje navíc bezpečnost pracovního prostředí.“
Systém videomappingu se skládá z laserového projektoru s ultra vysokým rozlišením a z HD kamery. Jako první systém rozšířené reality použitý ve Škoda Auto již nepotřebuje 3D-brýle pro pracovníky. V současnosti se technologie komplexně testuje a dále rozvíjí. Výzvou je přizpůsobení kamer intenzitě osvětlení v hale, aby přístroje spolehlivě zajistily projekci a rovněž snímaly své okolí také za těchto podmínek.
Během procesu balení se sada dílů MKD nejprve dopraví manipulační technikou na balicí pracoviště. Zde je připravena velká paleta, tzv. „rack“. Jakmile pracovník načte pomocí skeneru čárový kód dílu, osvítí laserové projektory přesně dané místo na paletě, kam se má tento díl umístit. Projekce obrazu a textů na podlaze haly poskytuje navíc vysvětlení, jak se musí díly upevnit a chránit. Systém rozpozná, když se naskenuje a umístí špatný díl a v tomto případě vydá odpovídající zpětné hlášení.
Použití rozšířené reality poskytuje podporu i na dalším místě: Jelikož se v průběhu procesu již nemusí tisknout žádné dokumenty, ušetří CKD centrum tímto opatřením množství papíru a realizuje tak strategii „Green Future“ zaměřenou na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.
Digitalizace a řešení Průmyslu 4.0 se jako pilíř Strategie 2025 dotýká všech oblastí podniku Škoda Auto, počínaje logistikou přes vývoj vozu až po vzdělávání a zvyšování kvalifikace pomocí moderních technologií virtuální reality a 3D. Jako další hlavní oblast Strategie 2025 definovala Škoda Auto navíc vstup do elektromobility. Ještě v tomto roce představí český automobilový výrobce vůz Superb s plug-in hybridním pohonem, jakož i čistě bateriovou elektrickou verzi modelu Citigo.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.