Řada z nás se při čtení technických specifikací nových automobilů často nechává unést parametry jako je maximální rychlost, počet koní nebo točivý moment. Údaj, který však v reálném provozu oceníte asi nejvíce, je schopnost automobilu svižně akcelerovat. A automobilka BMW se s námi podělila o svůj recept.
Za posledních několik let urazil automobilový průmysl obrovský kus cesty. Nové automobily jsou pohodlnější, bezpečnější a také výrazně rychlejší. Časy, které k akceleraci z 0 na 100 dříve potřebovaly supersporty, dnes dokáží nabídnout i výkonnější motorizace běžných automobilů. Co je však pro nejlepší časy akcelerace nezbytné?
O tyto informace se s námi prostřednictvím videa pochlubila automobilka BMW, která patří na špičku v oblasti sportovních automobilů. Při snaze o dosažení co nejlepších časů zrychlení z 0 na 100 km/h, případně v zámoří z 0 na 96 km/h, je potřeba správně zkombinovat několik základních faktorů: Aerodynamiku, váhu, výkon, pneumatiky a asistenční systémy.
Začněme tedy aerodynamikou, kdy se vzrůstající rychlostí roste i odpor, který musí automobil překonat. V případě akcelerace z 0 na 96 km/h se však nebavíme o vysokých rychlostech a tak hraje aerodynamika spíše minoritní roli a není potřeba ji příliš řešit, jak uvádí BMW.
Výrazně důležitějším aspektem je však váha automobilu. Každý nejspíš ví, že čím je automobil lehčí, tím lépe se ovládá a také zrychluje. Ostatně i proto se v motorsportu používají co nejlehčí materiály. Nicméně nízká váha není sama o sobě vším - hodně totiž záleží na poměru výkonu a váhy.
Právě extrémní nárůst výkonu pod kapotou nových automobilů jim umožňuje předvádět skvělá zrychlení i při neustále rostoucí hmotnosti, která je obvykle způsobena vyšším komfortem i lepší bezpečností. Nicméně i tak je poměr váhy a výkonu u nových automobilů stále výrazně lepší, než jak tomu bylo u starších vozidel.
Ani samotný poměr výkonu a váhy však není všespasitelný, pokud nedokážete přenést výkon motoru na silnici. A právě tady se dostává ke slovu kvalita pneumatik, která může znamenat diametrální rozdíly. Neméně důležitá je však i kvalita podkladu, na kterém budou hledat pneumatiky oporu.
Posledním důležitým prvkem jsou pak asistenční systémy, které opět pomáhají se správným přenosem výkonu motoru na povrch. Dobrým příkladem je systém Launch Control, který pomůže odstartovat s ideálními otáčkami, čímž omezí zbytečný prokluz pneumatik.
Dosahovat co nejlepších časů zrychlení je zkrátka věda, nicméně pokud byste se o tomto tématu chtěli dozvědět ještě více, není nic snazšího, než se podívat přímo na stránku BMW, na kterou video odkazuje. Kromě zajímavých informací se zde dozvíte, jak dosáhnout co nejlepšího času zrychlení třeba s BMW M4 s manuální převodovkou. A pokud BMW M4 nemáte, nesmutněte. Stejná pravidla totiž platí i pro ostatní vozy s manuálním řazením.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.