Společnost Goodyear a muzeum Klairmont Kollections představují na ženevském autosalonu International Motor Show 2019 zrestaurovaný vůz Golden Sahara II s průhlednými pneumatikami. Díky vnitřnímu osvětlení se pak mohly pneumatiky i rozsvěcovat.
Společnost Goodyear ve spolupráci s muzeem Klairmont Kollections přiváží na mezinárodní autosalon v Ženevě unikátní zrestaurovaný model. Kultovní upravené vozidlo padesátých a šedesátých let Golden Sahara II představovalo jeden z prvních konceptů autonomních vozidel. Bylo vybaveno zářícími průhlednými pneumatikami, které pro ně na zakázku vyrobila společnost Goodyear.
„Padesátá a šedesátá léta byla pro společnost Goodyear obdobím intenzivní inovace. Spolupracovali jsme s průkopníky mobility ve všech oblastech, od průzkumu Měsíce až po pozemní rychlostní rekordy,” říká Henry Dumortier, viceprezident společnosti Goodyear Europe pro osobní pneumatiky. „Spolupráce společnosti Goodyear na projektu Golden Sahara II byla také prvním krokem při formování budoucnosti autonomní mobility.”
Golden Sahara, kterou vyvinul Jim Street a legendární designér zakázkových vozidel George Barris, sloužila i pro testování nových elektronických systémů. Zrychlování, aktivaci brzd a řízení se v ní ovládalo řídicím systémem s ovládací pákou inspirovanou kniplem letadla. Byla také vybavena automatickým brzdovým systémem, který k detekci potenciálních překážek v dráze vozidla využíval snímače.
Pneumatiky vozu vyvinula společnost Goodyear a k jejich výrobě využila průsvitný druh syntetického kaučuku s označením Neothane. Díky vnitřnímu osvětlení se mohly pneumatiky i rozsvěcovat. To vše bylo součástí širšího výzkumu společnosti Goodyear zaměřeného na možnosti výroby pneumatik, které by mohly přispět ke zlepšení viditelnosti za zhoršených povětrnostních podmínek, a případně fungovat při každém sešlápnutí brzdy také jako brzdová světla.
„Golden Sahara II je jedinečný vůz a důležitá součást americké motoristické historie,” řekl Larry Klairmont, zakladatel a vlastník muzea 300 klasických a zakázkových vozidel Klairmont Kollections v Chicagu (Illinois). „Já i můj tým jsme hrdí na to, že jsme se spojili se společností Goodyear a vrátili toto kultovní vozidlo na mezinárodním autosalonu v Ženevě zpět do života.”
V době své největší slávy procestovala Golden Sahara II celé Spojené státy, objevovala se v televizi i ve filmu. Dalších padesát let pak stála v garáži, než ji muzeum Klairmont Kollections v květnu roku 2018 odkoupilo od společnosti Mecum Austions. Ve spolupráci s další chicagskou společností Speakeasy Customs a Classics ji pak zrenovovalo a nyní ji představuje v Ženevě na čtyřech nově vyrobených průhledných pneumatikách Goodyear.
„Je to pro nás opravdu čest, že jsme se mohli zase stát partnerem projektu Golden Sahara II," dodal Dumortier. „Objevy a inovace tvořily v Goodyearu vždy samou podstatu naší práce. Práce na projektech, jako je Golden Sahara II nebo studie pneumatik, které předvádíme v Ženevě, nám dává příležitost dále rozvíjet naši představivost a nalézat možné výrobky a služby pro budoucnost.”
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?