Většina světových automobilek se v poslední době věnuje hlavně dvěma směrům. Jedním je elektrifikace a vývoj čistě elektrických modelů. Tím druhým pak vývoj autonomních bezpečnostních systémů, na jehož konci by měly stát čistě autonomní vozy. Co si ale o tomto vývoji myslí Jeremy Clarkson?
K těmto tématům se vyjádřil jeden z nejslavnějších motoristických novinářů světa v rozhovoru pro kanadský The Globe Mail, který Clarksona vyzpovídal ještě před oficiální premiérou třetí série The Grand Tour. Většina rozhovoru se samozřejmě točila hlavně kolem tohoto pořadu a jeho kolegů, některé z dotazů však směřovaly i k autům.
Jedna z otázek zněla, zda budou autonomní vozy „přítel nebo nepřítel," načež Clarkson odpověděl přesně ve svém stylu: „To je naprosto irelevantní. Nikdy se to nestane. Ještě nepostavili robota, který by byl schopný mi přinést pantofle, tak jak probůh chtějí postavit robota, který by byl schopný mě odvézt domů skrz Londýn? Ne, v našem životě k tomu nedojde."
Další otázka se vztahovala k elektrickým automobilům, respektive zda se skutečně jedná o budoucnost. Zda Clarkson možná trochu překvapil, neboť proti nim nic nemá. Hned vzápětí však dodal, že to taky nebude fungovat „Velká Británie, vlastně většina zemí, nemá nic jako dostatečnou kapacitu k nabíjení elektromobilů každou noc. Pokud by se ale objevily vodíkové palivové články, to by byl ten správný směr."
Další otázka se věnovala sdílení silnic mezi motoristy a cyklisty, což vyústilo v Clarksonovu známou kritiku cyklistických pruhů v Londýně a nesmyslně vysokých poplatků za průjezd města starším autem. Ty totiž podle jeho názoru nevedou k ničemu jinému, než trestání chudých lidí za to, že jsou chudí a nemají na novější auto.
A právě téma automobilů vedlo k otázce, co právě Clarkson parkuje ve své garáži. „Mám nový Range Rover a taky velice starý Range Rover. Také jsem si nechal pár aut z natáčení." Z této sezóny Grand Tour si Clarkson nechal třeba Alfu Romeo GTV6, nebo Jeep Wrangler, se kterým zdolával Kolumbii. Ze starší série si ponechal stroj vlastní výroby nazvaný Excellent, což je podvozek Land Roveru s karoserií staršího Mercedesu. Malým pokladem v jeho sbírce je pak Mercedes 600 Grosser. Jak ovšem poznamenal, už je starý a vyžívá se hlavně jízdou v Range Roverech.
Starší Range Rover přitom Clarkson v jedné z dalších otázek popsal stylem „Pořád do něj musím cpát peníze, aby zůstal pojízdný. Ale stojí za to." A proč je vlastně jeho garáž tvořena převážně staršími vozy? „Nová auta mají tendenci vzájemně splývat. Je to prostě 14 stop (4.2 metru) auta. Koupíte si je jako tapetu. Stará auta ale mají svoji osobitost."
Zobrazit příspěvek na InstagramuFor the second time in my life, I own a GTV6.
„Všichni z našeho pořadu se shodneme, že stará auta jsou hrozná - hlučná, nespolehlivá, drahá, nemají klimatizaci, řízení je těžké, nejsou pohodlná ani příliš rychlá - ale mnoho z nich vypadá extrémně půvabně. A to je podle mě to lákavé: vzácnost a krása."
A jaké auto by Clarkson raději nikdy neprodal? Odpověď na tuto otázku zůstává stále stejná: BMW 3.0 CSL. „Koupil jsem to auto za 3 000 liber a prodal za 2 800. Teď však mají hodnotu... obrovskou, ale není to jen o penězích, bylo to prostě skvělé auto."
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.