Bývalá továrna Pragovka v pražských Vysočanech se z úterka na středu mění k nepoznání. Interiér výrobního závodu se stane dějištěm 42. ročníku tradiční motoristické ankety Zlatý volant, který každoročně oceňuje nejlepší motoristické sportovce. Pozvání do Prahy přijala čtyři slavná jména světového motorsportu. Hosty Zlatého volantu budou bývalý pilot formule 1 Ralf Schumacher, legenda MotoGP Alex Barros, úřadující mistr světa cestovních vozů Gabriele Tarquini nebo mistr Evropy v závodech tahačů Jochen Hahn.
Od úterního rána se do Pragovky navážejí vzácné exponáty – závodní auta z dob dávno i nedávno minulých, nové modely sériových automobilů a motocyklů. Motoristická estetika bude zastoupena také v papírové podobě. Jednak zde bude expozice finálových snímků fotosoutěže Zlaté oko, jednak třeba expozice designerských skic, kterou zapůjčila Moravská galerie Brno, druhá největší galerie u nás.
V prostorách Pragovky již čeká třeba formule Dallara Chevrolet V8, ve které závodil coby první český závodník Tomáš Enge v americké sérii Indycar. Premiérou pro české oči bude nový facelift Audi R8 GT3 pro rok 2019, ve které se představí český závodník Filip Salaquarda na závodech ADAC GT Masters v Mostě. Dovnitř do budovy se nevejdou závodní náklaďáky týmu Buggyra – konkrétně Fat Fox, ve kterém brázdí okruhy loňský mistr Evropy Adam Lacko, a dakarský speciál Tatra 815 Fat Boy, který řídí Martin Kolomý.
Americká stáj Haas zapůjčila na Zlatý volant svůj model VF-16, se kterým debutovala v F1 v roce 2016. Z nákladního auta, které formuli do Vysočan přivezlo, vůz i s nízkým pódiem, na kterém je usazený, sundávali pomocí hydraulické ruky. Dvě další soudobé formule dodali do Pragovky studenti ČVUT, obě mají elektrický pohon. Raritou je formule Tatra 607/2 z roku 1950, která ve své době splňovala parametry pro to, aby mohla závodit v F1. Kvůli tehdejšímu režimu však závodila vždy pouze v Československu.
Lístky na galavečer jsou stále v prodeji, veškeré informace o Zlatém volantu jsou k dohledání na webu www.zlatyvolant.cz. Ceremoniál, který ocení nejlepší české motoristické sportovce a počiny, startuje dnes v 19 hodin.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?