V automobilovém průmyslu se nám poslední dobou rozšířil takový nešvar: auta postavená na pásech. Vyměnit kola za pásový podvozek obvykle není nic snadného, ovšem v poslední době se tyto úpravy objevují stále častěji. Zářným příkladem je třeba automobilka Nissan, která takto za poslední roky upravila už minimálně tři modely. Mnohem zajímavější však bývají projekty, které vznikají stranou mediálního zájmu a svépomocí.
Nedávno jsme tak informovali například o limuzíně Cadillac na pásech sněžné rolby Skidozer, která byla postavena pro natáčení filmu a následně se objevila na známém americkém inzertním serveru skutečně působivý stroj tehdy vyvolal vlnu zájmu, kterou však krotil nedostatek informací - majitel a stavitel stroje byl totiž vázán smlouvou o mlčenlivosti s produkční společností.
Tentokrát zde máme podobný technický skvost, tentokrát by se ale mělo jednat o čistě podomácku postavený vůz, který není žádným křížencem, ale čistokrevným mutantem. Vůz, který se objevil na tureckém YouTube kanálu Doğan Kabak, je totiž Renaultem 12 z roku 1977, kterému jeho majitel nadělil kompletně pásový podvozek.
Celé video je bohužel pouze v turečtině a anglické titulky u něj chybí. Vycházet tak musíme pouze z informací, které se nám podařilo vypátrat on-line a které se ve videu podařilo zachytit kolegům z Carscoops, kteří na video upozornili.
Začněme tedy od samotného automobilu, kterým je Renault 12. Ten bude pravděpodobně pocházet ze závodu Oyak-Renault, který má automobilka v Turecku a který vyráběl model 12 od roku 1971 do roku 2000, kdy musela být produkce kvůli přísnějším emisním normám ukončena. Pod jeho kapotou by měl být ukryt 1.4 litrový motor s karburátorem, který měl disponovat výkonem 45 kW (cca 61 koní). Těžko však říci, zda tato pohonná jednotka pod kapotou vydržela.
Původně mohl být výkon na kola přenášen manuální čtyř nebo pěti-stupňovou převodovkou, ovšem v tomto případě je všechno jinak. Místo pohonu předních kol totiž Renault dostal zřejmě podomácku vyrobený pásový podvozek, takže nyní je výkon motoru přenášen na zadní tuhou nápravu, na jejichž koncích jsou pásové rozety. Ty pohání zřejmě opět podomácku vyrobený pás, který je napnut na třech obyčejných kolech s pneumatikami.
Pohled do interiéru odhaluje pouze dvojici pedálů, řadící páku a řídící páky, které zřejmě fungují podobně jako ve starších tancích. Přitažením za ovládací páku by tak mělo dojít k přibrzdění jednoho z pásů a celý stroj by se měl začít otáčet na tuto stranu.
Je velice těžké odhadovat, jak dobře se bude stroj chovat v opravdu náročném terénu. Během jízdy na sněhu se totiž projevila absence jakéhokoliv odpružení a tak jízda působila dost uskákaně. Pokud navíc pod kapotou zůstal původní motor, je dost pravděpodobné, že v náročném terénu by stroji rychle došel dech.
I tak se ale skláníme před zručností lidí, kteří dokáží podobný stroj postavit svépomocí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.