V automobilovém průmyslu se nám poslední dobou rozšířil takový nešvar: auta postavená na pásech. Vyměnit kola za pásový podvozek obvykle není nic snadného, ovšem v poslední době se tyto úpravy objevují stále častěji. Zářným příkladem je třeba automobilka Nissan, která takto za poslední roky upravila už minimálně tři modely. Mnohem zajímavější však bývají projekty, které vznikají stranou mediálního zájmu a svépomocí.
Nedávno jsme tak informovali například o limuzíně Cadillac na pásech sněžné rolby Skidozer, která byla postavena pro natáčení filmu a následně se objevila na známém americkém inzertním serveru skutečně působivý stroj tehdy vyvolal vlnu zájmu, kterou však krotil nedostatek informací - majitel a stavitel stroje byl totiž vázán smlouvou o mlčenlivosti s produkční společností.
Tentokrát zde máme podobný technický skvost, tentokrát by se ale mělo jednat o čistě podomácku postavený vůz, který není žádným křížencem, ale čistokrevným mutantem. Vůz, který se objevil na tureckém YouTube kanálu Doğan Kabak, je totiž Renaultem 12 z roku 1977, kterému jeho majitel nadělil kompletně pásový podvozek.
Celé video je bohužel pouze v turečtině a anglické titulky u něj chybí. Vycházet tak musíme pouze z informací, které se nám podařilo vypátrat on-line a které se ve videu podařilo zachytit kolegům z Carscoops, kteří na video upozornili.
Začněme tedy od samotného automobilu, kterým je Renault 12. Ten bude pravděpodobně pocházet ze závodu Oyak-Renault, který má automobilka v Turecku a který vyráběl model 12 od roku 1971 do roku 2000, kdy musela být produkce kvůli přísnějším emisním normám ukončena. Pod jeho kapotou by měl být ukryt 1.4 litrový motor s karburátorem, který měl disponovat výkonem 45 kW (cca 61 koní). Těžko však říci, zda tato pohonná jednotka pod kapotou vydržela.
Původně mohl být výkon na kola přenášen manuální čtyř nebo pěti-stupňovou převodovkou, ovšem v tomto případě je všechno jinak. Místo pohonu předních kol totiž Renault dostal zřejmě podomácku vyrobený pásový podvozek, takže nyní je výkon motoru přenášen na zadní tuhou nápravu, na jejichž koncích jsou pásové rozety. Ty pohání zřejmě opět podomácku vyrobený pás, který je napnut na třech obyčejných kolech s pneumatikami.
Pohled do interiéru odhaluje pouze dvojici pedálů, řadící páku a řídící páky, které zřejmě fungují podobně jako ve starších tancích. Přitažením za ovládací páku by tak mělo dojít k přibrzdění jednoho z pásů a celý stroj by se měl začít otáčet na tuto stranu.
Je velice těžké odhadovat, jak dobře se bude stroj chovat v opravdu náročném terénu. Během jízdy na sněhu se totiž projevila absence jakéhokoliv odpružení a tak jízda působila dost uskákaně. Pokud navíc pod kapotou zůstal původní motor, je dost pravděpodobné, že v náročném terénu by stroji rychle došel dech.
I tak se ale skláníme před zručností lidí, kteří dokáží podobný stroj postavit svépomocí.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).