Americká policie z kalifornské oblasti Fremont se rozhodla k neobvyklému kroku: dosluhující služební Dodge Charger vyměnila za ojetou Teslu Model S, kterou nechala přepracovat do unikátní policejní varianty. To si sice vyžádalo nemalé investice, vedení policie však věří, že Tesla se díky své ekologičnosti, jízdním vlastnostem, předpokládané spolehlivosti a minimálním nákladům na provoz rychle zaplatí.
Unikátní Tesla Model S 85D z roku 2014, kterou policejní oddělení pořídilo na jaře minulého roku za 61 478 dolarů (cca 1 390 000 Kč), se stane vůbec prvním tradičním elektromobilem, který bude sloužit ve službách policie ve Freemontu.
Tesla byla pořízena jako náhrada za dosluhující policejní Dodge Charger z roku 2007 a policie si ji zvolila pro její velikost, dojezd a výkon. Roli však mohla sehrát i blízkost samotné automobilky, neboť Tesla sídlí právě v kalifornském Fremontu.
Aby mohla být Tesla zařazena do policejního vozového parku, ve kterém už slouží několik unikátů jako je třeba speciální policejní pick-up Ford F-150, musely na ní proběhnout úpravy v hodnotě cca 4 447 dolarů. Ty zahrnovaly například instalaci světelného a zvukového výstražného zařízení, speciálního předního rámu, nahrávacích zařízení nebo služebního počítače.
Cena elektromobilu a jeho úprav sice přesahuje cenu populárních policejních SUV Ford Police Interceptor Utility, policejní oddělení však věří, že se tahle investice nakonec vyplatí. Zejména pak ve srovnání pořizovacích a provozních nákladů průměrného policejního Fordu během jeho průměrné životnosti, která se pohybuje okolo 5 let.
Policejní oddělení má totiž tu výhodu, že za elektřinu k nabíjení Tesly nebude muset vůbec platit. Na střeše policejního oddělení jsou totiž solární panely o výkonu 872 kW, které by měly bohatě stačit. Náklady by navíc měla snížit i minimální potřebná údržba a policisté doufají i v delší životnost, než jakou nabízí tradiční služební vozy.
Pořízení vozu by mělo policii ve Fremontu pomoci s dodržením závazku, který si policejní sbor stanovil v roce 2005: Snížit v následujících letech emise skleníkových plynů alespoň o 25 %. V roce 2009 tak policie pořídila několik Toyot Prius a v roce 2014 následovaly hybridní Fordy Fusion. Tesla Model S by se však měla stát prvním voze, který by se měl účastnit klasických policejních hlídek.
Navíc bude Fremont kromě jiného sloužit jako experiment, který by měl odhalit možnosti použití elektromobilů jako služebních vozidel pro policii. U Tesly tak bude hlídán její výkon, změny dojezdu, degradace baterií a další faktory, které by mohly ohrozit nasazení elektromobilů jako služebních vozidel.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?