Na konci roku bude na silnicích Evropské unie pořádně rušno, pokud se tedy chcete vypravit do zahraničí, rozhodně není na škodu seznámit se s termíny vánočních školních prázdnin a prosincových státních svátků v jednotlivých zemí EU a dalších oblíbených destinacích.
S příchodem konce roku zájem našich občanů o atraktivní evropské destinace tradičně vzrůstá. Pokud je to jen trochu možné, vyplatí se vyhnout jízdě v době, kdy je v příslušné zemi státní svátek. To bývá na silnicích rušno, a to i minimálně jeden den před dnem celostátního pracovního volna či školních prázdnin, v pracovní den, pokud připadne mezi svátek a nejbližší víkend, a samozřejmě též během posledního dne svátečního období.
„Doprava bude váznout. Navíc nejednou o svátečních dnech nenakoupíme ve velkých supermarketech a obchodních centrech. A pokud už musíme vyrazit do dané země ve sváteční termín, je dobré vydat se na cestu s dostatečnou časovou rezervou a předem počítat s dopravními komplikacemi,“ upozorňuje dopravní expert Roman Budský. V naprosté většině unijních států bude pracovní volno 25. a 26. prosince a pak samozřejmě na Nový rok.
Na samém začátku roku 2019 – konkrétně 6. ledna - je dobré počítat s tím, že státní svátek budou mít ve Finsku, Chorvatsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Řecku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, na Slovensku a Kypru. „Živo na silnicích bude už v pátek 21. prosince, s čilým provozem je třeba počítat do 1. ledna, ve státech se státním svátkem 6. ledna i během prvního týdne nového roku,“ upřesňuje Roman Budský.
Na rozdíl od letních měsíců jsou dny vánočního školního volna ve státech EU28 v podstatě ve stejném termínu jako v České republice, tedy od 22. prosince do 2. ledna. Výjimkou jsou Anglie a Portugalsko, kde si žáci a studenti od školy oddychnou už 15. prosince. Naopak nejdéle si dny volna vychutnají školáci v Rumunsku, a to až do 13. ledna.
Jen o něco kratší prázdniny – do 11. ledna – budou v Chorvatsku. Až do osmého si odpočinou ve Skotsku, do sedmého v Anglii. O den méně to bude ve Francii, Finsku, Irsku, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Polsku, Rakousku, Řecku, Slovensku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku a také v Severním Irsku a Walesu.
Dobré je také počítat s tím, že v Německu v jednotlivých spolkových zemích začínají školní prázdniny mezi 19. a 24. prosincem, jejich konec je mezi 4. a 5. lednem, ovšem v Hesensku až o týden později. „Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Nezaškodí předem si zjistit, kde je třeba počítat s dopravními zácpami, a připravit si případnou záložní objízdnou trasu,“ uzavírá Roman Budský.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.