Evropské automobilky zaspaly dobu, vzkazuje americký novinář. Co mu vadí?

BMW Concept iX3
BMW Concept iX3, foto: BMW
Antonín Marek , AutoRoad.cz 31. října 2018 14:08
Sdílej:

Většina evropských automobilek v současnosti pracuje na vývoji nových elektromobilů, které by měly znamenat novou éru motorismu. Na design nových elektrických vozidel se však snesla sprška kritiky od zkušeného motoristického novináře Johna McElroye z USA, podle kterého design evropských elektromobilů de facto zaspal dobu.

Na začátek si ale nejprve pojďme říct, kdo je vlastně John McElroy. Tento americký milovník automobilů a motoristický novinář, který je v současnosti spojován s webem Autoline.tv a YouTube kanálem Autoline Network, už se v tomto oborou pohybuje poměrně dlouho, což dává jeho slovům celkem slušnou váhu.

V jednom z jeho posledních videí ze série Ask Autoline, ve kterém se lidé mohou ptát přes chat na různé typy dotazů, přišla řeč na elektromobily a jejich design. Tady se John rozpovídal na adresu evropského designu elektromobilů a to celkem kriticky. O tom ostatně vypovídá i titulek „Co se evropanům nepovedlo na elektromobilech."

Video má sice přes padesát minut, ovšem pro nás je zásadních prvních cca 8, ve kterých padne to nejdůležitější. Podle McElroye se totiž evropské automobilky zasekly u designu konvenčních automobilů, místo aby pro své elektromobily přichystali design futurističtějším přístupem.

Na první pohled to může znít jako malichernost, ovšem podle McElroye by právě kvůli tomuto detaily mohly evropské detaily vypadat do pár let zastarale. Největší pozornost se přitom zaměřuje na chladiče a jejich mřížky, které jsou u elektromobilů naprosto zbytečné. Podíváme-li se ale na nedávno představené elektromobily jako Audi e-tron, Mercedes-Benz EQC nebo Jaguar I-Pace, vždy bychom mřížku chladiče nalezli.

Jedním z mála evropských konceptů velké automobilky, který kritiku neschytal, byl koncept BMW iNext. Ten si sice zachovává jakousi podobu svých ledvinek, ovšem už se nejedná o typickou masku chladiče. I tak se ale BMW dočkalo kritiky, neboť podle McElroye připomíná maska konceptu iNext nosní dírky želvy Kajmanky dravé. Pochvalu si také zasloužil design Porsche Taycan.

McElroy však nebyl kritický ke všem automobilkám. Pochvalu možná poněkud překvapivě sklidila řada menších startupů, jako například Lucid Air nebo Faraday Future FF91. Řeč přišla také na Teslu, jejíž design se mu také líbí. U nové Kia Niro EV ocenil snahu zbavit se masky chladiče, ačkoliv z designu jako takového příliš nadšený nebyl.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?