Bloodhound SSC měl pokořit 1600 km/h, jeho rekord teď ale ohrožuje tradiční nepřítel

Bloodhound SSC
Bloodhound SSC, foto: youtube.com
Antonín Marek , AutoRoad.cz 16. října 2018 09:02
Sdílej:

Společnost stojící za stavbou projektu Bloodhound SSC, unikátního stroje údajně schopného pokořit rychlost 1000 mil v hodině, se dostala do potíží. Pokud totiž chcete překonávat rychlostí rekordy, potřebujete kromě znalostí, odvahy a vhodných prostor i obrovskou kupu peněz. Právě extrémní náklady jsou totiž jedněmi z největších nepřátel překonávání rychlostních rekordů, se kterými se nyní bude muset vypořádat i projekt Bloodhound.

Situace dospěla tak daleko, že společnost Bloodhound Programme Ltd. oficiálně vstoupila do správy společnosti FRP Advisory, která ji tak nyní bude řídit. Stejná společnost přitom poměrně nedávno převzala i administrativu závodního týmu Force India F1.

Podle vyjádření na webových stránkách společnost potřebuje získat 25 milionů liber, aby se mohla pohnout kupředu a svůj projekt dokončit. Již nyní přitom společnost získala podporu několika významných investorů, kteří chtěli pomoci s vytvořením nového pozemního rychlostního rekordu. Mezi nimi byl například známý výrobce hodinek Rolex, výrobce automobilů a leteckých motorů Rolls Royce nebo britské ministerstvo obrany.

Hlavním cílem projektu byl pokořit současný pozemní rychlostní rekord, který má hodnotu 763.035 mil za hodinu, tedy cca 1228 km/h. Kromě toho však chtěli Britové posunout nový rekord za hranici 1000 mil v hodině, tedy přes 1600 km/h. Správci projektu navíc tvrdí, že cíle je stále možné dosáhnout během 10 měsíců, tedy pokud se podaří rychle získat potřebné finance.

Andrew Sheridan, jeden ze správců, popsal situaci následovně: „Bloodhound je skutečně přelomovým projektem, který už si stihl vybudovat celosvětovou publicitu a navíc inspiroval novou generaci talentovaných lidí zabývajících se vědou, technologiemi, inženýrstvím či matematikou v Británii i ve světě. Vstoupení do správy poskytne trochu volného prostoru k nadechnutí a možnosti najít sponzora, který zajistí financování, impuls a odborné znalosti potřebné k posunutí projektu vpřed."

Sheridan navíc poznamenal, že požadovaná částka není zas tak extrémní, jak by se mohlo na první pohled znát. Investice, kterou Bloodhound SSC potřebuje, je totiž podstatně méně, než kolik by stálo „dokončit sezónu Formule 1 na posledním místě."

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?