Někteří lidé se závodníky stávají, někteří se jimi doslova rodí. Jejich neutichající chuť neustále s někým soupeřit a dosahovat lepších výsledků je poháněna i myšlenkou na to, že je před nimi stále někdo rychlejší. To ale neplatí pro rychlostního rekordmana jménem Dave Spangler, který v Turbinátoru II překročil rychlost 500 mil v hodině. Tedy okolo 804.7 km/h. Jeho rekord ale do historie bohužel nevstoupil.
Turbinator II sice na první pohled vypadá jako klasický stroj určený k překonávání rychlostních rekordů a dokonce i tak zní, od většiny konkurence se však lidí jednou zásadní drobností. Proudový motor pod kapotou tohoto 10.9 metrů dlouhého a 2.245 kilogramů vážícího monstra totiž nespoléhá na svůj tah, ale tisíce koní.
Pohonná jednotka, kterou je proudový motor Lycoming T55-L-712, totiž generuje 3728 kW, cca 5069 koní, které posílá na všechna čtyři kola. Ta jsou obuta do speciálních pneumatik od společnosti Mickey Thompson tires, které musí snášet enormní namáhání.
S akcelerací pomáhá speciální systém kontroly trakce, neboť solné pláně v Bonneville, kde se většina pokusů o překonání rychlostních rekordů koná, jsou notoricky známé pro svou kluzkost. Se zpomalením pak samozřejmě pomáhá speciální padák.
Díky tomu je Turbinator II již v současnosti držitelem rychlostního rekordu pro vozidla s poháněnými koly, během svého pokusu o vylepšení rekordu však opět předvedl neskutečnou show. Během pokusu, který trval od startu do zastavení 2 minuty a 19 sekund, urazil 7.8 mil (12.5 km) a při plném výkonu překonal 1 míli (cca 1.6 km) za 8 sekund.
Pokud by někdo namítal, že existují i rychlejší stroje, bude mít pravdu. Například ThrustSSC, který drží absolutní rekord již od roku 1997, ale nemá poháněná kola. Místo toho se spoléhá na tah svých proudových motorů. Turbinator II je v tomto pohledu staromódní a díky tomu i unikátní.
Maximální rychlost 503.332 mil za hodinu (810 km/h), které Turbinator II v Bonneville před pár týdny dosáhl, však nakonec do historie nevstoupí. Pravidla totiž jasně říkají, že pro uznání podobného rekordu musí stroj absolvovat dvě cesty - tam a zpět. Na tu zpáteční ale bohužel kvůli dešti nedošlo.
Členové Team Vesco ale ani tak nemusí být zklamaní. Již v září se jim podařilo dosáhnout národního rekordu v hodnotě 482.646 mil v hodině (cca 776.7 km/h) a maximální rychlosti 492 mph (cca 791.8 km/h). A tenhle rekord mají potvrzený oficiálně.
I bez oficiálního uznání by ale každý měl vědět, že prvním člověkem, který překonal 500 mil v hodině na stroji s poháněnými koly, byl právě Dave Spangler z Team Vesco na stroji Turbinator II.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.