Škoda odhalila první oficiální siluetu nového modelu v zákaznicky oblíbené kompaktní třídě. Jde o první ochutnávku osobitého a dynamického designu tohoto pětidveřového hatchbacku. Novinka převede emotivní designový jazyk studie Škoda Vision RS, která nedávno vzbudila pozornost na pařížském autosalonu, do designu sériově vyráběného modelu.
Vůbec poprvé využije Škoda u svého modelu modulární platformu MQB A0, která nabídne typickou kombinaci kompaktních vnějších rozměrů a velkorysého vnitřního prostoru, spolu s řadou inovativních asistenčních systémů.
Pro připomenutí, na pařížském autosalonu vystavený koncept Vision RS nabízel kromě působivého designu i 1.5 litrový benzínový čtyřválec, který mladoboleslavští zkombinovali s elektromotorem. Výsledkem se stala pohonná sestava o výkonu přes 240 koní.
Je jasné, že nástupce Rapidu nabídne v základu stádo podstatně menší, ovšem všeobecně se předpokládá, že časem bychom se mohli dočkat i modelu s označením RS, který by skutečně mohl disponovat hybridní pohonnou sestavou o výkonu přes 200 koní. A to by na tuhle velikost a váhovou kategorii rozhodně nemuselo být špatné.
Jméno nového modelu zatím automobilka světu neodhalila, ovšem Rapid to již nebude. Často se spekulovalo o oživení jména Felicia, ovšem to je pouhá spekulace. Trochu světla do této záhady však přinesl bývaly tovární závodník Škodovky Ole Christian Veiby, který na jedné z konferencí v Mladé Boleslavi pořídil fotografii, kterou rozhodně nikdo vidět neměl.
Závodník byl pár dnů po tomto průšvihu z týmu odejit, ovšem podle automobilky to nebylo kvůli fotografii, ale změně strategie. Na to si ale každý může udělat obrázek sám. Pro nás je důležité, že na oné fotografii byl vyfocen nástupce Rapidu bez maskování a na jeho "registrační značce" bylo zřetelně vidět první písmeno jeho názvu, kterým bylo S.
A jelikož má Škodovka slabost pro jména, která se již v minulosti objevila, automaticky každému nejspíš naskočil Spartak. Jenže takové označení už je pro dnešní dobu snad až příliš retro. Jenže co kdyby to byl Spaceback? Označení pro jedno z původních karosářských provedení Rapidu nás rozhodně nenapadlo náhodou. Toto jméno se totiž objevilo i v samotném názvu souboru fotografie, která byla součástí tiskové zprávy.
Na skutečný název modelu si zřejmě budeme muset ještě nějakou tu chvíli počkat, ovšem jak Škoda uvedla, odhalení by mělo proběhnout ještě před koncem roku 2018. Do té doby se tak můžeme kochat pouze touto siluetou, ze které se ani po úpravách v grafickém editoru nepodařilo získat o mnoho více detailů. Dá se ale předpokládat, že s blížící se premiérou nás bude automobilka zásobovat dalšími střípky, ze kterých se nám nakonec podaří složit celý vzhled budoucího vážného konkurenta pro VW Golf.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?