Vzpomenete si na první polský masově vyráběný automobil z období po druhé světové válce? Pokud ne, nevadí. Byl jím totiž FSO Warszawa M20, lépe známý spíš po odznačením Varšava 200. Výroba vozu začala v padesátých letech, pod jeho karoserií se však ukrýval sovětský Gaz M20 Poběda. Polská společnost KHM Motor Poland se však rozhodla vzdát Varšavě hold novým modelem, jehož design je ale značně kontroverzní.
Společnost KHM Motor Poland vznikla v roce 2013 s jasným cílem stavět moderní automobily, které však budou navazovat na ikonické polské vozy minulosti. A jedním z nejvýznamnějších historických vozidel byla právě FSO Warszava M20, která se vyráběla mezi lety 1951 až 1973.
Pokud znáte historická sovětská vozidla, pravděpodobně jste si rychle všimli podobnosti s ikonickým Gaz M20 Poběda, jehož licenční kopií vlastně Varšava byla. Její výroba trvala dlouhých 22 let, během nichž prošla řadou technických i designových úprav. Dostala nové motory, nové karoserie a samozřejmě i jiná označení. Celkem vzniklo přes 254 000 Varšav, jejichž nástupcem se stal až Polski Fiat 125p.
Je tedy celkem pochopitelné, že se KHM Motor rozhodli začít právě s Varšavou. Jako její základ si však protentokrát zvolili vůz ze západní produkce a to rovnou ikonu amerických silnic Ford Mustang, který se však dočkal komplexního přepracování interiéru i exteriéru.
Podle dostupných informací byla prezentovaná "Varšava M20 GT" postavena na základech Fordu Mustang GT, modelový rok 2016. Pokud jste ho ale nepoznali, nemusíte chodit k očnímu. Jeho tradiční design totiž ukrývá body-kit, který vzbuzuje vášnivé debaty.
Zástupci KHM Motor však popisují design nové M20 GT jako „moderní a elegantní" a dodávají, že jejich cílem bylo zachovat esenci originální Varšavy M20, zatímco „nechtěli ignorovat ani moderní trendy." Jak moc se jim to povedlo ať každý zhodnotí po svém, my však můžeme dodat, že technika vozu je úžasný kočkopes.
Základ pochází z Fordu Mustang, design karoserie zřejmě z Polska, zadní LED světlomety z německého Mercedesu-AMG GT a jak sám výrobce přiznal, některé komponenty pochází i z Chevroletu Camaro.
Na druhou stranu je však potřeba uznat, že design kabiny rozhodně není takový průšvih.Masivní použití světlé kůže vytváří příjemné prostředí hodné skutečně luxusního GT, zatímco velká dotykový infotainment panel uprostřed středové konzole zase vozu dodává na modernosti a sofistikovanosti.
Technické parametry vozu však zůstaly zřejmě nezměněny. Co se výkonu týče, měla by moderní Varšava M20 GT ukrývat pod kapotou sériový 5.0 litrový osmiválec o výkonu 420 koní, což je oproti původnímu modelu z padesátých let podstatný rozdíl. V té době totiž 2.1 litrový čtyřválec nabídl řidiči jen 52 koní.
To nejvtipnější ale přichází jako obvykle až nakonec. KHM Motor se totiž na svém webu i ve svých prezentacích chlubila spoluprací s Fordem, který měl dodávat důležité komponenty. Jakmile se však nové Varšavě M20 GT začala dostávat mediální pozornost, ukázalo se, že to není tak úplně pravda.
Ford dokonce vydal tiskové prohlášení, ve kterém popírá jakoukoliv spolupráci. „V návaznosti na informace z médií o údajné spolupráci mezi KHM Motor Poland a Ford Europe v přípravě na projektu Varšava M20 GT vás chceme informovat, že žádná dohoda mezi Fordem a danou společností nebyla uzavřena ani podepsána. Použití loga Ford na webových stránkách KHM Motor Poland s informací o této spolupráci je bezdůvodné a protiprávní," uvádí tisková zpráva zveřejněná webem Autogaleria.
Krátce po jejím zveřejnění tak byly informace o spolupráci s Fordem z webových stránek KHM Motor odstraněny. Pokud ale KHM Motor nebude dostávat zásoby specifických dílů od americké automobilky, existuje velká šance, že celý projekt M20 GT nakonec skončí jen u jediného vyrobeného modelu.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?