Mladoboleslavská automobilka se vždy zaměřovala spíše na praktičnost a dostupnost, než na brutální výkon spojené s ambicemi na lámání rychlostních rekordů. Před 7 lety se však na během akce Bonneville Speed Week, která se koná na světoznámých solných plání, zapsala Octavia do americké historie rychlostních rekordů. Na tachometru vozu, který vyvíjelo britské zastoupení ve spolupráci s renomovanou tuningovou společností, se totiž ukázala rychlost přesahující 365 km/h.
Solné pláně Bonneville, pozůstatky jezera z pozdního období čtvrtohor, se rozkládají na ploše zhruba 102 km čtverečních ve státe Utah. Tento přírodní div však zajímá všechny milovníky rychlosti hlavně kvůli 14 kilometrům závodní dráhy, na které se ve třicátých letech dvacátého století začaly lámat rychlostní rekordy.
Bonneville Speedway, tedy závodní dráha Bonneville, byla zbudována již v roce 1912, na svou popularitu si však musela počkat až do třicátých let, kdy zde začaly padat první rekordy. Od té doby se jedná o středobod vesmíru všech milovníků rychlosti a snílků o překonání rychlostních rekordů - a to jak na motorce, tak za volantem produkčních automobilů, podomácku upravených strojů nebo absurdních monster s proudovými motory. Do Bonneville se zkrátka stahuje každý, kdo chce jezdit rychle.
A ačkoliv nemá Škoda Auto za oceánem své oficiální zastoupení, přesto se zde objevilo i několik Škodovek, z nichž jedna se zde zapsala zlatým písmem. V srpnu roku 2011 se totiž na solné pláně vypravili zástupci britského zastoupení Škody, kteří zde chtěli se speciálním vozem oslavit deset let existence modelu vRS na britském trhu.
Závodní speciál, který si s sebou na akci přivezli, ale nebyl standardní Octavií. Unikátní prototyp sice vycházel ze základů Octavie vRS, v technickém oddělení Škoda Milton Keys však vůz prošel podstatnou úpravou, na které se podíleli i odborníci z tuningové společnosti Revo Technik.
Jak už jsme uváděli, základem zůstala Škoda Octavia vRS vybavená 2.0 litrovým motorem TSI. Motor, včetně přímého vstřikování, zůstal původní. Jeho elektronika však musela projít zásadními úpravami, aby si porozuměla s turbem Garrett o průměru 65 mm, které foukalo až 1.93 Baru. Výkonu mělo pomoci i speciální závodní palivo se 120 oktany. Konečný výkon vozu se tak měl pohybovat okolo 550 až 600 koní - a to přímo na kolech, přičemž točivý moment dosahoval zhruba 450 Nm.
Výkon však není vše a proto bylo potřeba upravit i samotnou karoserii, která uvnitř přišla o podstatný část výbavy a místo ní dostala ochranný rám, hasicí systém a další drobnosti, díky kterým splnila přísné bezpečnostní předpisy SCTA (Southern California Timing Association).U exteriéru pak bylo cíleno na dosažení co nejlepší aerodynamiky, čemuž pomohlo i snížení o 80 mm.
Během konstrukce vozu se technici museli poprat s celou řadou technických problémů. Závody se totiž konají v poušti, kde je velice suchý a teplý vzduch, což nepomáhá motoru při nabírání výkonu ani chladícímu systému. Technici proto raději chladící systém lehce předimenzovali a jen chladič dokázal pojmout okolo 10 litrů chladící směsi.
Zajímavostí také je, že vůz postrádal přední brzdy. Trakce na soli totiž není nic moc a při prudkém brzdění by se vůz pravděpodobně roztočil a následky je lepší nedomýšlet. Na kufru vozu tak byl podobna jako u dalších podobných speciálů umístěn padák, který je pro podobné situace nejlepší. V okolí totiž nic není a tak může auto brzdit jak dlouho vlastně chce.
Od techniky se ale pojďme vrátit k samotné rekordní jízdě. Na oslavu 10 let modelů vRS na britském trhu chtěli Britové dosáhnout na solných pláních rychlosti 200 mil za hodinu (322 km/h), čímž by se zapsali do exkluzivního klubu. Novinář a závodník Richard Meaden, který za volant speciálu usedal, však překonal kýženou rychlost již při šestém pokusu.
Škoda však stále měla sil na rozdávání a tak padl nový cíl, překonat absolutní rekord automobilů s produkčními dvoulitrovými motory, který s hodnotou 216 mil za hodinu (348 km/h) padl v roce 1998. Rozjela se tedy nová série pořádně ostrých jízd, během kterých Octavia dosahovala rychlostí 362.93 km/h nebo 367.km/h. Po zprůměrování měl nový rekord hodnotu 227.080 mil za hodinu, tedy 365.45 km/h.
Zda už nějaký z automobilů pokořil rekord Octavie mezi produkčními přeplňovanými dvoulitry se nám zjistit nepovedlo, noví dobyvatelé rychlostních rekordů v Bonneville to však nebudou mít snadné. Kvůli problémům s podkladem totiž musela být dráha několikrát uzavřena a její plocha se z původních 14 kilometrů nyní zmenšila už jen na 4 km.
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.