Z výbavy pro klasické automobily by tak vypadly například náhradní pojistky a náhradní žárovky. A na tom rozhodně není nic špatného, neboť jak praxe ukazuje, řada obyčejných motoristů si s výměnou svépomocí mnohdy neporadí a vůz raději svěří do nejbližšího servisu. S rozvojem moderních technologií svícení, jako jsou xenonové a LED světlomety, navíc pozbývají žárovky smysl.
Ze seznamu povinného vybavení by pak dále mohl vypadnout i zvedák, klíč na matice a náhradní kolo. To však platí pouze pro automobily, které jsou 1. vybaveny pneumatikami umožňujícími nouzové dojetí a současně jsou schopny defekt indikovat (systém TPMS), případně 2. pro vozidla vybavená prostředky k bezdemontážní opravě umožňující nouzové dojetí (spreje, sady na opravu), nebo 3. vozidla se zajištěnou asistenční službou.
Po konzultacích s ministerstvem zdravotnictví pak ministerstvo dopravy navrhuje vyloučit z lékárniček trojcípý šátek, náplast s polštářkem, plastovou roušku a nůžky, které se podle ministerstva dopravy příliš často nevyužívaly. Navíc by měly odpadnout i starosti s expirací lékárniček, ve kterých nakonec zůstane jen obvaz hotový s 1 polštářkem, obvaz hotový s 2 polštářky, náplast hladká (cívka), obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové (latexové) a isotermická folie o rozměrech min. 200 x 140 cm.
Ministr dopravy Dan Ťok v tiskové zprávě uvádí „Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci.“
Zbytek povinné výbavy pak zůstává beze změn. Pokud se podaří výše zmiňované změny obhájit na legislativní řadě vlády, pak se počítá s jejich zavedením do praxe již od 1. října tohoto roku.