Armádní vozidlo HMMWV si během let získalo celosvětový respekt pro svou univerzálnost, odolnost a obdivuhodnou prostupnost terénem. Když se pak objevila i varianty pro civilní trh, označovaná jako H1, stal se z Hummeru symbol neúnavného pracanta. Výroba modelu H1 však skončila už před lety a v armádě je HMMWV také postupně nahrazováno, neboť již nedokázalo držet s dobou. Svůj ekvivalent Hummeru má však i Evropa.
Zbrojní výroba vždy byla a jistě ještě dlouho bude jakýmsi prémiovým segmentem, neboť v obrovské nabídce většinou mohou uspět jen ti skutečně nejlepší. Díky působení na trhu od roku 2006 se tak k nim dá jistě počítat i francouzský Renault s rodinkou extrémních modelů označovaných Sherpa Light.
Už když se Sherpa poprvé objevil, což bylo v roce 2006 na výstavě Eurosatory, mnoho lidí začalo poukazovat na jeho podobnosti s klasickým HMMWV, tedy alespoň co se designu týče. Vůz je totiž pořádně široký, jeho kapota je nízká a za ní následuje poměrně kolmé čelní sklo. Podobnost se pak dá najít i v dovednostech mimo silnice, ovšem zda Sherpa zřejmě dominuje.
Samotné označení Sherpa Light označuje paletu několika automobilů v rozdílných konfiguracích karoserie (APC, Carrier, FS, HI a Station Wagon), ovšem parametry zůstávají ve většině ohledů stejné. Například motor je vždy dieselový čtyřválcový Renault MD-5, který nabízí až 215 koní a 800 Nm točivého momentu.
Maximální rychlost stroje se obvykle pohybuje okolo 110 km/h a dojezd an jednu nádrž dosahuje až 1 000 kilometrů. Údaje se však mohou měnit s přidanou výstrojí, výzbrojí či pancéřováním. O zastavování se starají čtyři kotoučové brzdy s ABS. Převodovka je automatická Allison S2500 s 6 rychlostmi dopředu a 1 zpět.
Když přijde řeč na terén, je Sherpa doslova k nezastavení. Stoupání 60 / pro něj nepředstavují výzvu, stejně jako náklony až 40 %. Bez problému překoná překážku vysokou až 500 mm, překoná zákop o šířce 0.9 metru a bez příprav zvládne brodění hloubkou 0.75 cm. S přípravami se pak dokáže brodit až hloubkou 1.5 metru. Uzavíratelné diferenciály pak patří k samozřemosti.
Standardní výbava se samozřejmě mění podle podle vybraného modelu, ovšem ve většině případů ji tvoří naviják a klimatizace. V podbězích bývají namontována kola s technologií RunFlat a nechybí ani systém centrálního dohušťování, což opět umožňuje snazší překonávání terénu. Jedném z největších benefitů je však bezproblémová přeprava letadly C-130.
V Armádě najde Shera uplatnění jakožto APC pro přepravu až 10 vojáků s vybavením, Carrier s kabinou pro 2 až 4 vojáky a dostatkem nákladového prostoru například pro zásobování, FS jakožto varianta určená speciálně pro speciální jednotky, model "HI" je určen do náročných bojových podmínek, kde je potřeba vyšší úroveň ochrany a Station Wagon je plně obrněným dělníkem, který může plnit celou řadu rolí, počínaje hlídkováním až po nasazení u bezpečnostních složek.
Výzbroj vždy záleží na zvolené variantě, ovšem problémem nejsou těžké zbraně ráže 12.7 umístěné na věži, které mohou být ovládány dokonce z bezpečí kabiny a to pomocí dálkově ovládané věže. Základní pancéřování by pak mělo odolat lehkým pěchotním zbraním do ráže 7.62 AP a výbuchu až 6 kg trhavin.
Kromě toho se navíc Sherpa v roce 2012 objevil i v civilním provedení, čemuž předcházel rok 2009, kdy si Sherpa dokonce i vyzkoušel účast v závodech Rally Dakar a to na pozici doprovodného vozu. Na civilním trhu půjde Sherpa doplnit o podobné drobnosti, jakými jsou GPS navigace, přídavné pancéřování , rádio, nezávislé topen.
Civilní varianty Sherpy jsou navíc také nabízeny v několika karosářských provedeních, ovšem navzdory jménu Light se jejich váha téměř vždy pohybuje nad našimi 3.5 tunami. Problém je navíc i s distribucí, která na starou dobrou Evropu nepamatovala. Civilní Sherpa je tak k dostání jen na Středním východě, v Asii a údajně i v Rusku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?