Každý rok volí novináři renomovaného britského magazínu Auto Express nejlepší auto roku a následně nejlepší automobily v každé kategorii. V těchto žebříčcích se poměrně často objevuje i Škoda a jinak tomu nebylo ani tentokrát. V jakých kategoriích si tedy mladoboleslavská automobilka letos odnesla ocenění? Překvapení to jistě nebude
Ještě než se dostaneme k oblíbeným Škodovkám se sluší zmínit, jaký model se podle Auto Express stal automobilem roku 2018. Hlavním kritériem pro získání tohoto ocenění je změna automobilového průmyslu a donucení konkurence k přehodnocení svých postojů. A toho podle redaktorů Auto Express letos dosáhl elektrický Jaguar I-Pace.
Ačkoliv je I-Pace vůbec prvním elektrickým modelem klasické britské automobilky, technikům se povedlo hned na první pokus skloubit řadu zásadních faktorů, jako například výkon hodný sportovních vozů, praktičnost tradičních SUV a prémiový vzhled, který je pro řadu lidí zásadním. I-Pace byl zkrátka trefou do černého, což už ostatně konstatovalo více motoristických redakcí.
Pro mladoboleslavskou automobilku a její modely však tradičně bývají zajímavé jiné segmenty, kde se především cílí na praktičnost a vynikající poměr ceny a výkonu. Statut "doporučení" tak získalo například Citigo v sekci městských automobilů, Octavia v sekci kompaktních rodinných automobilů nebo Superb v sekci rodinných automobilů.
Vítězné příčky pak Škoda obsadila v sekci Kombi, kompaktní SUV a velká SUV.
Kategorii kombi roku obsadila Škoda Octavia Combi, která je v oblasti zavazadlového prostoru téměř nepřekonatelná. Již v základu totiž nabízí 610 litrů, které se dají snadno zvětšit na 1 740 litrů. Díky tomu tak dokáže Octavia zastínit i mnohé konkurenty ve vyšších segmentech.
Octavia Combi je však podle Auto Express více než jen přepravní krabicí na kolech. Často je zmiňována pestrá nabídka příplatkové výbavy, spolehlivá technika, moderní vybavení, komfort a bohaté možnosti financování. Doporučení si pak od redaktorů vysloužil model s 1.5 litrovým motorem TSI o výkonu 150 koní.
Sekci kompaktních SUV ovládl mladoboleslavský nováček Karoq. Ten se sice vydává ve šlépějích většího Kodiaqu, nabízí však kompaktnější balení s dostatkem prostoru a za výhodnější cenu. A právě cena je jedním z nejsilnějších faktorů ve srovnání s rivaly. Málokterá automobilka totiž dokáže nabídnout podobnou výbavu, praktičnost, sofistikovanost a techniku v podobném cenovém horizontu.
Karoq se navíc může těšit z popularity svého předchůdce v tomto segmentu, kterým byla Škoda Yeti. Tu si Britové doslova zamilovali a tak se dá očekávat, že Karoq bude mít podobný osud. Podobně jako v případě Octavie Combi pak redaktoři doporučují zaměřit se při výběru na model s 1.5 litrovým motorem TSI.
Kategorii velkých SUV pak již podruhé ovládl Kodiaq. Segment těchto vozidel, tedy sedmimístných SUV s pohonem 4x4 je ve Velké Británii na vrcholu popularity a Kodiaq údajně splňuje vše, co lidé od podobného auta čekají: povedený vzhled, dostatek místa, kvalitně zpracovaný interiér, dobrou ovladatelnost, obrovskou praktičnost a hlavně relativní cenovou dostupnost.
Kodiaq už sice vyhrál tuto kategorii v roce 2017, ovšem od té doby neustále posiloval své renomé. Britští kolegové často zmiňují jeho prostornost, moderní infotainemnt s asistenčními službami, prostornost, ovladatelnost a moderní spolehlivou techniku, včetně pestré palety motorů nebo adaptivního podvozku DCC. Doporučením redaktorů je pak model s 2.0 litrovým TDI o výkonu 150 koní se sedmi sedadly.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?