Pokud bychom měli najít jediného společného nepřítele všech řidičů na světě, velice pravděpodobně bychom se nakonec shodli na dopravních kamerách a radarech. Základní princip jejich fungování pravděpodobně všichni dobře známé, ovšem věděli jste, že některé radary vás mohou připravit o peníze už během 0.03 sekundy a na vzdálenost až jednoho kilometru?
V Česku je dopravních kamer a radarů vcelku požehnaně, ovšem ani zdaleka se nepřibližujeme Velké Británii, která svým přístupem připomíná "velkého bratra." Kromě kamer na každém rohu se totiž lze setkat i se speciálními dodávkami, jejichž obsluha zastaví u silnice a poté v teple a suchu pozoruje a fotí ostatní řidiče.
Jeden z těchto dopravních policistů, přezdívaný Tommy, se rozhodl svěřit se zážitky ze svého povolání britským novinářům a jeho příběh přinesl i magazín The Sun. Novináři přitom neskrývali respekt z techniky, kterou jsou tyto speciální dodávky vybaveny.
Jak policista uvedl „Řidiči nemají problém s rychlostními kamerami - jsou prostě naštvaní když je zachytí." Poněkud překvapivě poté však dodal „Mám skutečnou radost když nikoho nechytíme. To totiž znamená, že děláme naši práci dobře a řidiče tak od překračování rychlosti v první řadě odrazujeme."
Poté se policista rozpovídal o své speciálně upravené dodávce Ford Transit, která je vybavená infračervenými kamerami a laserovými měřícími zařízeními. Jediné laserové zařízení je přitom schopné detekovat rychlost objektu na vzdálenost přes 1 000 metrů a to za pouhé 0.03 sekundy.
Během rozhovoru byla dodávka odstavená na okraji Grimsby, kde platí rychlostní omezení 80 km/h. Během chvíle chvíle se však objevil automobil, kterému byla naměřena rychlost 100 km/h, což znamenalo pokutu 100 liber, tedy cca 2 940 Kč a ztrátu tří bodů. V případě drobného překračování rychlosti však končí situace obvykle jen napomenutím.
Následně však policista dodává, že: „V perfektním světě bychom za překračování rychlosti nemohli chytit nikoho. Nemáme žádné kvóty kolik lidí máme chytit. Naše práce není o tom kolik lidí chytíme, ale kolik od překročení rychlosti odradíme."
Policista byl navíc k překvapení redaktora potěšen, když řidiči blikáním varovali ostatní řidiče.Toto upozornění je totiž donutilo zmírnit rychlost a policisté tak vlastně dosáhli svého cíle.
Práce v dodávce určené k měření rychlosti však není řádný med. Na internetu je celá řada videí, na kterých si lidé posádku těchto vozidel dobírají. Dokonce i Tommy měl nepříjemný zážitek, kdy se mu někdo pokusil dostat do auta otevřeným okýnkem pro kameru. Dotyčného se mu ale povedlo vystrkat opět ven a následně z místa odjel dříve, než mohla celá situace eskalovat.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.