Nevíme jak moc teče automobilce Tesla do bot, ovšem podle posledních zpráv ze zámoří se zdá, že společnost v čele s Elonem Muskem je odhodlaná udělat vše pro to, aby se konečně dostala do zelených čísel. Po výpovědi pro tisíce lidí tak společnost rozjela třetí výrobní linku, která by konečně měla pomoci s výrobou slibovaného počtu automobilů týdně. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby linka nevyrostla pod stanem.
Kalifornské automobilce Tesla se v posledních měsících konečně daří zvedat počty vyrobených elektromobilů, z čehož musel mít její ředitel Elon Musk jistě velkou radost. Aby se však společnost podařilo naplnit své ambiciozní cíle, musela ve své továrně otevřít novou výrobní linku, která vyrostla během tří týdnů. Přijde vám to neuvěřitelné?
Člověk nemusí být architekt ani stavební inženýr aby pochopil, že vybudování vhodného zázemí pro automobilový závod musí trvat měsíce a mnohdy i roky. Elon Musk se však v jednom ze svých příspěvků na Twitteru pochlubil fotkou prvního vyrobeného Modelu 3 "dual motor", který sjel z linky vyrobené právě během tří týdnů a údajně s minimálními náklady.
Jak je něco takového možné? Pokud se na fotku lépe zadíváte, pravděpodobně pochopíte, že tohle není klasické zázemí velký výrobní haly, kterou před Teslou využívaly automobilky GM / Toyota. Podle webu Jalopnik totiž výrobní linka vznikla v ohromném stanu, čemuž i nasvědčuje Muskova fotku.
O spěchu a minimálních nákladech na výstavbu pak hovoří detail, na který opět na Twitteru upozornil jistý Bozi Tatarevic. Ten si totiž fotku s novým Modelem 3 Dual Motor přiblížil a poznamenal, že některé šrouby v ukotvení linky nejsou dotažené, případně jsou poškozené. Předtím ještě ironicky dodal „Stany jsou zřejmě budoucností továren."
Amazing work by Tesla team. Built entire new general assembly line in 3 weeks w minimal resources. Love u guys so much! Pic of 1st Model 3 dual motor performance coming off the line … pic.twitter.com/Xr55P3fmGd
— Elon Musk (@elonmusk) 16. června 2018
Výrobní hala ve Freemontu, kterou v současnosti Tesla využívá, přitom není žádný drobek. Areál, který mezi lety 1984 až 2010 využívaly společnosti Toyota a GM, dokázal týdně vyprodukovat až 8 000 automobilů a podle Tesly má nyní kombinovanou rozlohu cca 492 386 m2. Část prostorů však zabírá vnitřní testovací trať, což je zřejmě důvod, proč se dovnitř třetí linka nevešla.
I guess they were in a bit of a hurry and missed/damaged a few anchor bolts. pic.twitter.com/ksUZw629me
— Bozi Tatarevic (@hoonable) 16. června 2018
Zákazníci Tesly, kteří stále čekají na svůj Model 3, tak nyní čelí před dvěma zprávami. Tou dobrou je, že by se mohli dočkat již brzy. Tou špatnou je ale fakt, že jejich automobil bude vyroben ve stanu, který by jinak skončil pravděpodobně na Oktoberfestu.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.