Nová Honda Civic Type R je jedním z nejúchvatnějších a nejschopnějších hot-hatchů, jaký můžete na trhu najít. Proti motoru a podvozku se nedá říct křivého slova, ovšem design bývá poměrně často zdrojem kontroverze. Nabízí se tedy otázka, jek veřejnost přijme novou karosářskou podobu, kterou se stal stylový a praktický pick-up Projekt P.
Projekt P, jak se unikátní koncept nazývá, je dílem britské pobočky společnosti Honda a jejího oddělení produktového vývoje, který byl nachystán pro prezentaci na letošním ročníku SMMT Test Day. Základem se stala před-produkční verze Hondy Civic Type-R, která však od C- sloupku přišla o střechu, kterou nahradil rám.
Tvůrci konceptu se zbavili zadních sedadel a veškerého čalounění, které nahradily jednoduchým plechovým obložením. Ve výsledku se tak z praktického hatchbacku stal ještě praktičtější pick-up s otevřenou korbou a kabinou pro dva.
Navzdory úpravě, která by se dala označit za užitkovou, si vůz ponechal kompletní ostrý body-kit, včetně extrémního zadního křídla. Designérům se však nejspíš nechtělo předělávat zavěšení zadního víka, takže na rozdíl od většiny pick-upů se zadní čelo vyklápí nahoru, podobně jako u tradičních sedanů.
Pohonná jednotka, převodovka a většina další techniky by měla zůstat v sériové podobě, což dělá z jednoho z nejrychlejších hatchbacků i jeden z nejrychlejších pick-upů. Akceleraci z 0 na 100 km/h by totiž měl zvládnout pod 6 sekund a maximální rychlost se pohybuje okolo 265 km/h.
Projekt P by si navíc měl uchovat i speciální jízdní režimy, kterými disponoval Civic Type-R. Podle automobilky tak může být pohodlný na silnicích a zároveň se s ním může bez obav závodit na okruzích. A právě závodění nejspíš bude osudem Projektu P.
Nepředpokládá se totiž, že by kdokoliv hodlal prosadit plány na výrobu byť jen omezeného množství pick-upů Type R. Alyn James, vůdce celého projektu, však naznačil, že vůz by se mohl překonat rychlostní rekord pro nejrychlejší pick-up s pohonem předních kol na Nürburgringu.
Podle fotografií je však zřejmé, že vůz by našel své uplatnění i u zahradníků, zvláště těch nejrychlejších. Minimálně na dvou fotografiích je totiž jasně patrné, že na korbě Projektu P jsou uloženy dvě sekačky Honda. Někdo měl evidentně smysl pro humor.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.