O společnosti Devel se nejčastěji mluví ve spojení s jejím extrémním modelem Sixteen, který by se měl stát nejrychlejším silničním autě na planetě. Kromě extrémně rychlého modelu má však Devel v zásobě ještě jedno monstrum, které navzdory své krabicovitosti, typu paliva a počtu náprav dokáže zaskočit i podstatně zajímavější soupeře.
Řeč je o modelu Devel Sixty, který je skutečnou příšerou. Vedle tohohle drobka totiž vypadají i stroje jako Hennessey VelociRaptor 6x6 či Mercedes-AMG G63 6x6 jako pouhé hračky. Sixty přitom není určen jen k okázalému prezentování bohatství, nebo úniku před radioaktivním spadem v post-apokalyptickém světě. Tahle krabice na třech nápravách totiž umí i pořádně zabrat.
Pod karoserií, za kterou by se nemusel stydět ani obrněný transportér, se totiž ukrývá 6.75 litrový turbodiesel V8, který generuje 720 koní a 1000 Nm točivého momentu. Přijde vám to málo? Nemusíte zoufat. Tohle je totiž jen základní varianta, ta nejvyšší má totiž nabídnout až 1500 koní a točivý moment, který roztočí zeměkouli na druhou stranu.
Proti tomuhle monstru se pak na rovné závodní dráze postavil vcelku dobře známý Mercedes-AMG GT S, který už by snad ani nepotřeboval dlouhé představování. Ve zkratce ale připomeňme, že jeho 4.0 litrová bi-turbo V8 dokáže nabídnout 515 koní a 670 Nm točivého momentu.
Čísla sice nahrávají Develu, ale každý normální by si vsadil na Mercedes, který musí být podstatně lehčí. Se svou hmotností 1 645 kilogramů to sice není žádná muší váha, přesto to ve světě podobných strojů není tak zlé. Hmotnost Develu bohužel neznáme, ovšem i k přihlédnutím na jeho 40-palcové pneumatiky si myslíme, že bude podstatně vyšší. Za připomenutí však stojí, že i standardní model za 450 000 dolarů (cca 9.6 mil. Kč) může být doplněna karbonovými panely.
Vítězem by tak měl být ve všech směrech Mercedes-AMG GT S, který je i se svou cenou 132 400 dolarů (cca 2,8 mil Kč.) podstatně levnější. Navíc i akceleraci z 0 na 96 km/h by měl Mercedes zvládnout za 3.7 sekundy, zatím co Develu by to mělo trvat 5.8 sekundy.
Výsledek samotného závodu tedy hodnotit nechceme, protože nám stále přijde poněkud těžko uvěřitelný. Pohled na prudce akcelerující supersport o velikosti menší dodávky, který navíc stojí na pneumatikách vojenských standardů, nám ale pořád přijde úchvatný.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.