Elektromobily značky Tesla se stále řadí k tomu nejlepšímu na trhu, ovšem i přes přehršel technologií mají jednoho velice mocného nepřítele, který dokáže z většiny jejich předností udělat negativa. Mluvíme samozřejmě o přírodě a mrazivém počasí, se kterým si elektromobily zrovna dobře nerozumějí.
Je všeobecně známým fakte, že elektromobily nesnášejí mrazivé počasí zrovna dobře. Výrobci se sice snaží přinášet řadu propracovaných technologií, díky kterým trpí akumulátory méně, ovšem vozy nabité moderními technologiemi dokáží majitele potrápit i řadou dalších potíží.
Na vlastní kůži se o tom přesvědčil chlapík z YouTube kanálu "Now You Know", který nechal svou Teslu Model 3 přes noc zaparkovanou venku - a to při mrazech okolo - 3 °C. Chtěl přitom zvědavcům ukázat, s jakými problémy se musejí potýkat majitelé těchto elektromobilů v mrazivých oblastech.
Hned prvním problémem byla klika, která je ukryta v karoserii. Ve spárách ovšem zamrzla voda, takže s klikou nebylo možné normálně pohnout. Pomohlo až "poklepání" pěstí, díky kterému klika povolila. Kromě toho bylo potřeba ještě odstranit vrstvu ledu u zrcátek, která se po zamčení automaticky přiklápí. To byl ovšem pouze začátek.
Vůz má totiž bezrámové dveře, takže před každým otevřením musí dojít ke stažení okna o pár milimetrů. Mezi těsněním a sklem se však přes noc vytvořila vrstva ledu, k jejímuž odstranění používá majitel Tesly starý fén. Není to zrovna elegantní řešení, ovšem za chvíli už bylo možné vůz otevřít bez jakýchkoliv rizik poškození těsnění.
Dalším problémem však byla dvířka, která zakrývají nabíjecí port. Ta se mají po vypojení nabíjecího kabelu automaticky zavřít, ovšem v tomto případě k tomu nedošlo. Důvodem byla drobná vrstva ledu, která se vytvořila na ovládacím táhlu dvířek. Po jejím odstranění se dvířka zavřela.
Finální výzvou byla skla, respektive jejich odmrazování. Nebudeme vás dlouho napínat, trvalo to cca tři minuty, než ventilátor začal foukat teplý vzduch. K povolení ledu na čelním skle došlo po cca 8 minutách. O finální odstranění ledu se nakonec postaraly tlumiče. Vrstva ledu na zadním skle také povolila až po 8 minutách, ovšem k jejímu odstranění bylo zapotřebí rukavice.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?