Pokud máte v kapse 1.2 milionu korun a toužíte po tradičním Jaguaru, nabízí se vám vcelku bohatá škála možností. Ať už se budete rozhodovat mezi novým či předváděcím vozem, snadno za tuto částku seženete SUV jako E-Pace či F-Pace, nebo klasické sedany XE nebo XF. Jsou mezi námi ale i tací, kteří dokáží podobnou sumu investovat do automobilu, který by někteří bez rozpaků nazvali kusem šrotu.
Automobilka v Jaguar představila v posledních letech řadu impozantních modelů, které svým výkonem, luxusem a hlavně pocitem z jízdy excelují v segmentu SUV, sedanů i sportovních vozů, přičemž model F-Type se může měřit dokonce i s premianty v segmentu. Každý fanoušek Jaguárů ale ví, že největší poklad tahle automobilka vyrobila již před lety.
Ostatně i sám Enzo Ferrari kdysi popsal model E-Type jako nejkrásnější automobil, jaký kdy viděl. A krása tohohle vozu, spolu s vynikajícím požitkem z jízdy, z něj udělala ceněný sběratelský artikl, jehož ceny se v Británii pohybují od 60 000 liber (1,7 mil. Kč) za nejlacinější kousky, přes 100 000 liber (2,9 mil. Kč) za ty zachovalé až po 150 000 liber (4,3 mil. Kč) za sběratelské unikáty.
Když vám tedy řekneme, že neznámý investor pořídil na aukci společnosti H&H Jaguar E-Type z roku 1965 za 41 625 liber (cca 1,2 mil Kč), pravděpodobně ho budete považovat za šťastlivce, který vcelku slušně ušetřil. Jakmile vám ale ukážeme fotografie, jistě názor změníte.
Vydražený automobil má totiž k ideálnímu stavu na míle daleko. Karoserie je na některých místech doslova děravá, ale naštěstí by měla být kompletní. Koroze napadla prakticky vše, včetně motoru a interiéru. Ten je ostatně ve stejně zbědovaném stavu, jako zbytek vozu.
Vůz, který byl dražen v „nálezovém stavu," má na tachometru 97 220 kilometrů a pod kapotou ukrývá 4.6 litrový řadový šestiválec, který je spojen s 4-rychlostní manuální převodovkou. Velkým benefitem je také fakt, že čísla motoru a karoserie se shodují.
Otázkou však je, jak moc bude potřeba do vozu zainvestovat. Tato klasika bude na ceně už jen růst, ovšem majitel si nejspíš bude muset počkat, než se mu koupě i se všemi investicemi zaplatí a zhodnotí. Jako milovníci těchto klasik jsme ale rádi, že vůz se nakonec nerozpadne na prach.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.