S příchodem zimy se zprávy o řetězových nehodách na silnicích a dálnicích objevují téměř každý týden. Svým způsobem se není čemu divit, řidiči nejsou na zhoršené klimatické podmínky zvyklí, riziko si neuvědomují a možné následky si nepřipouštějí. Když už ale k nehodě dojde, je potřeba alespoň vědět, jak správně zareagovat.
Některé státy na území USA se v posledních týdnech potýkají s neobvyklými přívaly sněhu, což na mnoha místech způsobilo řadu dopravních nehod. Jedna z nich se odehrála i na silnici I-44 ve státě Missouri, kde řidička zřejmě nepřizpůsobila rychlost, nebo se nevěnovala řízení a zezadu narazila do náklaďáku stojícího v koloně.
Nehoda to jistě nebyla malá, neboť uvnitř vozu došlo evidentně i k vystřelení airbagů, nicméně to horší přišlo o něco později. Zatím co řidička seděla v nabouraném voze a psala zprávu svému příteli o tom co se ji právě stalo, všimla si ve zpětném zrcátku blížícího se náklaďáku, který měl evidentně namířeno na její vůz a co hůř - na dveře řidiče.
Caroline, jak se řidička jmenovala, proto okamžitě otevřela dveře a snažila se z vozidla co nejrychleji dostat. Silnice však byla poměrně namrzlá, takže okamžitě po opuštění vozidla následoval tvrdý pád. Krátce poté však skutečně přijel náklaďák, jehož řidiči se však podařilo nasměrovat vůz alespoň na zadní část sedanu, ve kterém Caroline před chvílí seděla.
Dramaticky vyhlížející situace tak nakonec dobře skončila, nicméně celé drama mohlo vypadat trochu jinak, kdyby Caroline nezůstala ve voze tolik na ráně a po nehodě se odebrala do "bezpečného prostoru", jak radí většina doporučení při dopravních nehodách na dálnicích.
Na první pohled se může zdát, že automobil poskytne větší bezpečí, nicméně po havárii už je většinou torzní tuhost narušena a pokud došlo i k vystřelení airbagů, většina bezpečnostních výhod je pryč. I proto se doporučuje, pokud je to po nehodě možné, co nejrychleji automobil opustit a poté s nasazenou bezpečnostní vestou místo nehody označit, pomoci potřebným (což v tomhle případě nebylo potřeba) a odebrat se do bezpečného prostoru, odkud je potřeba kontaktovat příslušné orgány.
V tomto případě naštěstí vše skončilo dobře a Caroline nakonec nalezla útočiště ve voze, jehož řidič celý incident natočil a později zveřejnil na internetu, odkud se dostal i do několika amerických médií, včetně Kansas City Star či KY3.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.