Mnoho lidí má stále podvědomě vžité pravidlo, že děti smí na předních sedadlech cestovat až od 12. roku. V roce 2006 ovšem došlo k novelizaci zákona, která toto pravidlo zrušila. Dnes je tedy možné vozit dítě na přední sedačce takřka neomezeně, dodržíme-li ostatní požadavky stanovené zákonem.
Jak už jsme zmínili, na přední sedačce může cestovat kterékoliv dítě, ovšem stále záleží na jeho věku nebo hmotnosti, neboť do 36 kilogramů váhy nebo 150 cm výšky je nutné použít pro přepravu dítěte v autě dětskou sedačku. Ty se navíc dělí do několika kategorií, opět v závislosti na výšce nebo váze dítěte.
Pokud ale dítě některou z výše jmenovaných hodnot překročí, je možné přepravovat ho bez dětské sedačky, pouze s použitím bezpečnostního pásu - a to i na přední sedačce. Ne vždy ale platí, že dítě bude na takovém sedadle naprosto v bezpečí. Pokud například překročí váhový limit, ale nikoliv výškový, může dítěti hrozit nebezpečí od samotného bezpečnostního pásu.
V takovém případě je dobré zvážit použití vhodné sedačky typu "podsedák", která pomůže dítě nadzvednout, díky čemuž se bezpečnostní pásy dostanou na ta správná místa a přestanou dítě ohrožovat. Pokud tedy povezete dítě na přední sedačce, posuňte bezpečnostní pás do vhodné pozice (nejnižší) a zároveň posuňte celé sedadlo s dítětem dozadu. Přední airbagy jsou totiž nastaveny na dospělého člověka.
Když už se bavíme o airbagu, na přední sedačce je možné vozit i nejmenší děti v sedačkách typu vajíčko, které ale musí být umístěny proti směru jízdy. Všechny takové sedačky, připevněné proti směru jízdy, ale mohou být umístěny na předním sedadle jen za předpokladu, že je možné přední airbag deaktivovat. Ostatní sedačky mohou být na předním sedadle bez omezení, vyhovuje-li tomu jejich konstrukce.
Obecně vzato ale stále platí, že nejbezpečnější místo k přepravě dítěte je na zadní sedačce, nejlépe vpravo vzadu, což je nejbezpečnější místo v celém automobilu. Přeprava na přední sedačce tedy není ze zákona vyloučena, ovšem vždy by měla být brána v úvahu až jako poslední řešení.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?