Britská automobilka Rolls-Royce se chystá v brzké dobře představit již osmou generaci prestižního modelu Phantom. Aby vůz důstojně uvedla, rozhodla se nás zásobovat slavnými Phantomy minulých let. Jedním z nich je i vůz polního maršála Bernarda Montgomeryho, který velel mimo jiné i československým vojákům v Africe.
Dalším vozem ze společenstva osmi nejvýznamnějších Phantomů, které nám automobilka potupně představí, je Phantom třetí generace, který patřil mezi oblíbené vozy polního maršála Bernarda Montgomeryho.
Ačkoliv neznáme přesný rok jeho výroby, známe alespoň jeho přezdívku. Montgomery používal ve stejnou dobu 3 vozy Rolls-Royce Phantom, tento však patřil mezi jeho nejoblíbenější, takže si vysloužil přezdívku "Butler", neboť byl původně určen pro Alana Samuela Buttlera, ředitele letecké společnosti De Havilland.
Nejednalo se však o klasický model. Od ostatních se odlišoval úpravami z dílny HJ Milliner z Chiswicku. Nejvýraznější změnou byla úprava čelního skla, díky které se zlepšila aerodynamika vozu o 15% oproti standardní konfiguraci.
Butler zůstal ve vlastnictví polního maršála Montgomeryho až do roku 1962, během té doby se v něm však svezlo několik desítek významných státníků či politiků. Příkladem lze uvést například premiéra Austrálie, Kanady nebo Nového Zélandu. Mnotgomery však Butlera často využíval i k cestám za prací.
Vůz se tak několikrát podíval do sídla britského premiéra v Downing Street 10, do válečné kanceláře ve Whitehall nebo do sídla vrchního velení NATO ve Francii.
Mezi další významné vozy Rolls-Royce, které Montgomery využíval, patřil i Phantom III vyrobený v roce 1936. Ten původně patřil majiteli "Talbot Motor Company", ovšem během válečných let si ho do svých služeb vyžádalo tehdejší Ministerstvo války. V tomto voze pak byli na tajnou schůzku spojenou s plánováním vylodění v Normandii odvezeni Winstron Churchill, generál Eisenhower a král Jiří VI.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?