Díky nové směrnici platící několik let je totiž dost možné, že vám z letní dovolené přijde nepříjemná vzpomínka. "Obecně se vžilo, že dohledáváni jsou viníci pouze pokut od 70 euro, nicméně ani tato hranice není "záchranou". Je jen na vytíženosti policejních a dalších orgánů, zda nepřijde českému řidiči například pokuta i nižší z Nizozemska, Itálie, Rakouska nebo další země," říká vedení Ústředního automotoklubu (ÚAMK).
Následně nastávají rozdíly v tom, jak každá země přistupuje k vymáhání pokuty za dopravní přestupek. Například východní země si na pokutování zahraničních řidičů tolik nepotrpí, naopak vyspělejší "západ" vám nedá nic zadarmo a tvrdě vás potrestá.
Vědeli jste, že vymáhání pokut od zahraničních řidičů má v ČR na starosti celní správa? V zahraničí je to prakticky to samé a jejich vymáhání není úplně snadné, avšak ne nemožné. Pracovníci celní správy zašlou cizinci oznámení o nedoplatku, záleží ale jen na něm, jestli ho uhradí nebo jej bude ignorovat.
Pokud pak viník na zaslanou obsílku s pokutou nereaguje, pohledávka se po šesti letech odepíše. Jenže pozor! Ignorovat výzvu k zaplacení se tím pádem určitě nevyplatí, protože v případě, že se do dané země vydáte další rok opět na dovolenou, už tam vstupujete jako dlužník a při následné policejní kontrole nebo celní prohlídce na letišti budete okamžite vyzváni k zaplacení dříve zaslané pokuty.
"Například v Itálii se po 60 dnech a v Nizozemsku po osmi týdnech výše pokuty dokonce zdvojnásobí. Navíc musí řidiči počítat s tím, že jen za přeshraniční vymáhání přibudou poplatky za administrativu. To pokud čeká viník až na vyrozumění od české policie. Odhadem vzrostou v tomto případě náklady o 200 a více korun," říká dále ÚAMK.
Pokud ale včas zaplatíte, tak například na Slovinsku dostanete slevu za včasné zaplacení. V Itálii se zase částka sníží o 30 %, když jí viník zaplatí do pěti dnů. Nejlepší je na tom Španělsko, které při zaplacení do dvaceti dnů sníží pokutu o polovinu
Pozor je potřeba dát i na další fakt. "V Itálii, Rakousku, Francii a Nizozemsku je zodpovědný za spáchaný a nezaplacený přestupek majitel vozu. On zodpovídá vůči státním orgánům za to, že je uhrazena pokuta, bez ohledu na to, zda byl majitel za volantem nebo ne. Naopak například v Německu je zodpovědný vždy řidič," říká ÚAMK.