Ženeva 2006; Výrobce drahých luxusních a řádně výkonných supersportů představuje na švýcarském autosalonu svůj nový model CCX.
Dvousedadlový dvoudveřový vůz s odnímatelným horním dílem střechy využívá kvůli úspoře váhy v hojném množství uhlíkových vláken. Jak už je u supersportů zvykem, jinak tomu není ani u CCX, hodně se při konstrukci dbalo o nízký aerodynamický odpor a dramatický vzhled.
Délka vozu je 4,3 m, šířka 2,0 m, výška pouhých 1,1 m a váha 1,2 tuny. Šestistupňová převodovka přenáší na zádní nápravu výkon 800 koní při 7000 otáčkách za minutu produkovaný hliníkovým motorem V8 o objemu 4700 ccm. Také točivý moment 920 Nm vysvětluje, proč má CCX 70 litrovou nádrž a jen 120 litrový zavazadelník.
Přestože Koenigsegg CCX nepředčí po výkonové stránce úřadujícího krále supersportů Bugatti Veyron, rozhodně je zajímavou alternativou. Cena bude začínat někde kolem 460 000 Euro.
Foto: Koenigsegg
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?