Automobily Tatra tvoří základ přepravních kapacit Armády České republiky a slouží i v mnoha ozbrojených silách po celém světě. V současnosti vyrábí automobilka čtyři standardní modelové řady na třech podvozkových platformách. Se společnostmi holdingu Czechoslovak Group i zahraničními výrobci spolupracuje na speciálních vojenských vozidlech s podvozky Tatra.
Stěžejním produktem kopřivnické společnosti pro oblast defence je modelová řada Tatra Force dodávaná v konfiguracích 4x4 až 10x10 nebo 16x16. Vozy řady Force disponují vzduchem přímo chlazenými motory Tatra nebo kapalinou chlazenými jednotkami zahraničních výrobců (například Cummins). Modelová řada Force může být vybavena kabinami ve standardním provedení nebo pancéřovaném certifikovaném dle standardů NATO, a to ve dvoudveřové nebo čtyřdveřové variantě s kapacitou tří, respektive pěti míst.
Obchodní řadu Tatra Tactic představují středně těžké nákladní automobily. Vozidla se vyrábějí v konfiguraci 4x4 a 6x6 s běžnými i pancéřovanými kabinami. První generace řady Tactic je opatřena kabinou Renault a motory od téhož výrobce. Druhá generace má motory Cummins s plně automatickou nebo manuální převodovkou a novou kabinou z dílny tatrováckých konstruktérů. Ta má kapacitu čtyř osob a řadu společných unifikovaných prvků s řadou Tatra Force, přičemž ji lze vybavit i přídavným pancéřováním.
Řada Tatra Phoenix je stěžejním prvkem civilního výrobního programu společnosti. Nabízí ji ale i ve vojenské verzi, a to především pro zahraniční zákazníky (třeba na Blízkém východě). Řada Phoenix využívá kombinaci originálního podvozku tatrovácké koncepce v konfiguraci 4x4, 6x6 nebo 8x8 a konstrukčních skupin zahraničních výrobců (např. DAF, Paccar či ZF a Allison).
Řada těžkých vozidel Tatra Terra navazuje na původní model Tatra T 815. Základem je originální tatrovácký podvozek s výkyvnými polonápravami opatřený modernizovanou kabinou a vzduchem přímo chlazenými motory Tatra i tatrováckými převodovkami. Vozidla Terra jsou určena především pro hasičské a záchranářské aplikace, uplatnění však mají i v ozbrojených silách (například Brazílie).
Své podvozkové platformy dodává i pro speciální vojenská vozidla dalších výrobců. Jde například o vozidlo Titus z produkce Tatra Defence Vehicle nebo program samohybné houfnice Caesar 8x8 společnosti Nexter.
Podvozky Tatra pro vojenské aplikace jsou exportovány například do Brazílie, Jordánska, Turecka či Indie, výroba vojenských vozidel Tatra probíhá v Saúdské Arábii.
Škoda Superb přichází s hybridním pohonem, který slibuje revoluci v efektivitě a pohodlí. Velkokapacitní baterie a rychlé nabíjení jsou klíčovými prvky, které tuto novinku odlišují od konkurence. Výroba začíná už tento kvartál, a tak brzy zjistíme, zda papírové hodnoty odpovídají realitě.
Mercedes-Benz třídy E stanovil nový standard automobilové bezpečnosti, když byl v roce 2024 oceněn organizací Euro NCAP jako Best Performer za své výjimečné výsledky v bezpečnostních testech, čímž se stal nejbezpečnějším vozem testovaným v uplynulém roce.
Škoda tradičně, jak jsou už roky zákazníci české automobilky zvyklí, klade důraz na funkčnost a pohodlí, což potvrzuje i nový model Elroq. Velkorysý prostor, chytré úložné prvky a promyšlené detaily zavazadlového prostoru usnadňují každodenní život a zvyšují komfort užívání vozu.
Audi koncem roku 2024 zahájilo předprodej zcela nové plně elektrické řady A6 e-tron, která přichází na platformě PPE. Nabízí se ve dvou karosářských variantách – Sportback a Avant – a čtyřech verzích pohonu. Základní model začíná na ceně 1 659 900 Kč. Nové Audi A6 e-tron překvapuje dlouhým dojezdem až 756 km na jedno nabití a rychlým nabíjením. Tato modelová řada nastavuje nové standardy v oblasti elektromobility.
Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.
Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.
Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?
Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.
Členské státy Evropské unie definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.
V roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu 661 088 šoférům. Ti si mohou zažádat o prodloužení jednoduše on-line, přičemž současná legislativa vyžaduje fyzické vyzvednutí nového dokladu na úřadě. Ministerstvo dopravy však plánuje zrušit i tuto povinnost, například zavedením výdejních boxů nebo doručením na výdejní místa.
Není jezdec, který by nechtěl startovat na podniku mistrovství světa. Věroslavu Cvrčkovi se tento sen splnil až při druhém ročníku Central European rally. Neskutečný zážitek i dojmy rezonují ve „Cvrndovi“ i nyní, dlouho od závodu.
Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?