Automobily Tatra tvoří základ přepravních kapacit Armády České republiky a slouží i v mnoha ozbrojených silách po celém světě. V současnosti vyrábí automobilka čtyři standardní modelové řady na třech podvozkových platformách. Se společnostmi holdingu Czechoslovak Group i zahraničními výrobci spolupracuje na speciálních vojenských vozidlech s podvozky Tatra.
Stěžejním produktem kopřivnické společnosti pro oblast defence je modelová řada Tatra Force dodávaná v konfiguracích 4x4 až 10x10 nebo 16x16. Vozy řady Force disponují vzduchem přímo chlazenými motory Tatra nebo kapalinou chlazenými jednotkami zahraničních výrobců (například Cummins). Modelová řada Force může být vybavena kabinami ve standardním provedení nebo pancéřovaném certifikovaném dle standardů NATO, a to ve dvoudveřové nebo čtyřdveřové variantě s kapacitou tří, respektive pěti míst.
Obchodní řadu Tatra Tactic představují středně těžké nákladní automobily. Vozidla se vyrábějí v konfiguraci 4x4 a 6x6 s běžnými i pancéřovanými kabinami. První generace řady Tactic je opatřena kabinou Renault a motory od téhož výrobce. Druhá generace má motory Cummins s plně automatickou nebo manuální převodovkou a novou kabinou z dílny tatrováckých konstruktérů. Ta má kapacitu čtyř osob a řadu společných unifikovaných prvků s řadou Tatra Force, přičemž ji lze vybavit i přídavným pancéřováním.
Řada Tatra Phoenix je stěžejním prvkem civilního výrobního programu společnosti. Nabízí ji ale i ve vojenské verzi, a to především pro zahraniční zákazníky (třeba na Blízkém východě). Řada Phoenix využívá kombinaci originálního podvozku tatrovácké koncepce v konfiguraci 4x4, 6x6 nebo 8x8 a konstrukčních skupin zahraničních výrobců (např. DAF, Paccar či ZF a Allison).
Řada těžkých vozidel Tatra Terra navazuje na původní model Tatra T 815. Základem je originální tatrovácký podvozek s výkyvnými polonápravami opatřený modernizovanou kabinou a vzduchem přímo chlazenými motory Tatra i tatrováckými převodovkami. Vozidla Terra jsou určena především pro hasičské a záchranářské aplikace, uplatnění však mají i v ozbrojených silách (například Brazílie).
Své podvozkové platformy dodává i pro speciální vojenská vozidla dalších výrobců. Jde například o vozidlo Titus z produkce Tatra Defence Vehicle nebo program samohybné houfnice Caesar 8x8 společnosti Nexter.
Podvozky Tatra pro vojenské aplikace jsou exportovány například do Brazílie, Jordánska, Turecka či Indie, výroba vojenských vozidel Tatra probíhá v Saúdské Arábii.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?