Petr Semerád sice zajížděl na Barumce v nabité konkurenci výborné časy, o naděje na skvělý výsledek ale přišel brzy po startu soutěže.
Posádka Petr Semerád – Jiří Hlávka odjížděla na Barum Czech Rally Zlín 2019 řádně připravena, protože šlo o jasný vrchol sezóny. Opět měli možnost poměřit síly s evropskou juniorskou špičkou a znovu i s tou českou. Výborně připravený Opel Adam R2 od Brynda Racing byl navíc oblečen do nového slušivého designu, jemuž vévodila značka energetických nápojů Rockstar.
Plán byl jasně daný – jet rychle, nepraštit s tím a najíždět důležité kilometry. Petr Semerád jel Barumku poprvé a právě znalost místních tratí a podmínek je tady obvykle klíčem k úspěchu. Pokud chcete uspět v evropské špičce, je třeba jet rychle hned od začátku. To se docela podařilo už na populární páteční městské speciálce, která byla doslova v obležení fanoušků. „Atmosféra byla doslova elektrizující, tohle se jinde u nás nezažije,“ vzdal hold divákům Petr, který přenocoval na 10. místě evropské třídy RC4.
V sobotu ráno bylo v plánu na klasických rychlostních zkouškách trochu zrychlit. „Před námi jsou velmi náročné rychlostní zkoušky, kde očekáváme i spoustu vytahaného bordelu od posádek jedoucích před námi. S tím se musí počítat už při psaní rozpisu, protože právě na těchto místech je pak obvykle hodně krizových situací. Já se těším především na Semetín, protože to je nádherná a těžká zkouška, která dokonale prověří nejen jezdce, ale i souhru celé posádky,“ přiznal v sobotu ráno Petr před odjezdem ze servisu.
Jenže plány na dobrý celkový výsledek vzaly za své hned na první sobotní zkoušce, kterou byla polokruhová Březová. Co se vlastně stalo, to nám prozradí spolujezdec Jiří Hlávka. „Stalo se mně něco, co je noční můrou všech spolujezdců. Poslal jsem Petra do dalšího kola, a tím jsme ztratili asi dvě a půl minuty. Obvykle se to stává, když si spolujezdec napíše jen okruh a pak to špatně spočítá. Jenže já udělal chybu už při psaní rozpisu, kdy jsem si tam napsal o kolo navíc. Když jsem si chybu v cíli zkoušky uvědomil, měl jsem chuť se zastřelit. Jasně moje chyba, omlouvám se všem, úplně jsem zazdil šance na dobrý výsledek,“ sypal si popel na hlavu Jirka.
Jenže soutěž byla teprve na začátku a bylo třeba se pořádně soustředit na další zkoušky, pokusit se zajet dobré časy a prokousat se pořadím trochu dopředu. „Bylo nám ale jasné, že v soubojích, kde se jede o vteřinky, tak obrovskou ztrátu smazat nelze. Snažili jsme se tedy soustředit na časy v jednotlivých zkouškách a celkové pořadí moc neřešit,“ popsal změnu taktiky Petr. A to se vyplatilo. Halenkovice jim sice byly zrušeny, ale především na oblíbeném Semetínu Petr ukázal svoji rychlost. V prvním průjezdu byl druhý a v tom druhém dokonce nejrychlejší mezi celou evropskou špičkou! Pro Petra tak šlo o první vítěznou zkoušku mezi evropskými juniory. „Měl jsem radost nejen z vítězství, ale i z mé jízdy, protože jsme jeli rychle a přitom bez větších krizovek. Dokonce se nám dařilo i tovární vozy Opel, což jsme moc nečekali,“ neskrýval svoji radost Petr v cíli sobotní etapy.
Se stejnou taktikou šla posádka i do náročné nedělní etapy, kde je čekala i velmi těžká Pindula a nevyzpytatelná Kašava. Už první průjezd prioritních posádek Pindulou a po několika velkých havárií se roztahalo nejen startovní pole, ale připomnělo to i Petrovi s Jirkou, že hlavní je dojet do cíle. I tak ale zajížděli velmi pěkné časy v evropské špičce a před poslední zkouškou měli na dohled dvě posádky před nimi. Havárie Martina Vlčka na Kašavě ale vyústila ve zrušení rychlostní zkoušky. „Byli jsme první posádkou, kterou pořadatelé zastavili na startu. Doslova nám skočili na kapotu, aby nás nenechali odjet,“ popsal Jirka zrušení poslední zkoušky. Petr s Jirkou tak z posledního místa skončili třetí v hodnocení českého šampionátu třídy 6.
„Kdyby nebylo té ztráty z úvodu, tak jsme mohli dojet někde na čtvrtém nebo pátém místě mezi evropskou špičkou, což by byl výborný výsledek. Na kdyby se ale nehraje, stalo se a nejde s tím nic dělat. Se svojí jízdou jsem ale spokojen, zatím jsem nejel těžší a delší soutěž než letošní Barumku a myslím, že na první start tady jsem předvedl dobrý výkon. Najel jsem spoustu kilometrů a získal další důležité zkušenosti. Chci poděkovat týmu Brynda Racing za skvěle připravené auto, všem našim partnerům v čele s Rockstar a fanouškům kolem trati za skvělou podporu,“ uzavřel povídání o Barumce Petr.
Ačkoliv je teprve srpen, česká sezóna v rally pomalu končí, protože Rally Příbram byla zrušena. Nabízí se tedy otázka, zda se Petr s Jirkou letos ještě někde objeví. „Určitě chceme jet Setkání mistrů a Pražský rallysprint. Do té doby je ale ještě spousta času, takže zvažujeme i nějaký další start. Uvidíme,“ dodal trochu tajemně Petr.
Autor: Tomáš Wanka
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.